Према аналитичарима, Русија је отпочела такозвану тактику „хиљаду резова”. То се дешава када јачи противник не жури да зада брзе и снажне ударце, што би трошило много снаге и средстава, већ вас тера да снагу трошите полако, месец за месецом. Резултат и циљ је стање војне исцрпљености.
Руска војска гомила резерве у позадини, што није ништа ново. Ово је најављивано и познато већ неко време. Осим тога, помиње се да руска команда верује да може да победи украјинске снаге на истоку Украјине у року од годину и по до две године.
Процене и нагађања
Другим речима, тактика руске војске може бити да у непрекидним борбама искрвари украјинску војску, што би резултирало колапсом фронта. Након тога би се од Украјине тражило да склопи мир под руским условима или би, у случају одбијања, биле уведене резервне снаге за дубоки продор на главним правцима. Правац би, наравно, зависио од ситуације на ратишту.
Међутим, имплементација таквог плана је могућа само ако проради поменута тактика хиљаду резова. Односно, ако украјинска војска буде доведена до тачке губитка борбене способности. Засад је то веома далеко, а и руска војска трпи губитке.
Руске снаге употребљавају клизне бомбе које садрже до пола тоне експлозива, опремљене крилима и системима за навођење, који им омогућавају да лете на велике удаљености и са високом прецизношћу погађају циљеве. Они дозвољавају руским авионима да се држе подаље и гађају ван домета украјинских противваздушних система.
Очајнички потребне гранате
Да би се супротставиле руској авијацији, Оружаним снагама Украјине „очајнички су потребне“ артиљеријске гранате и ракете за противваздушне системе „Патриот”, али САД већ шест месеци нису у могућности да пруже преко потребну помоћ.
Прошлог викенда Зеленски је рекао да је Кијеву потребно још 25 система „Патриот”, од којих би сваки долазио са шест до осам батерија.
Он је упозорио да Оружане снаге Украјине тренутно имају на располагању само три система. Штавише, Кијев упозорава да Русија испаљује шест пута више артиљеријских граната.
Одсецање Украјине од мора, или заузимање Одесе, задало би огромне економске и војно-стратешке ударце. Украјина би тако остала без морнарице и без највеће морске луке, чиме би Русија практично остварила превласт на мору.
Исто тако, заузимањем Дњепра и Запорожја, највећих позадинских, индустријских и логистичких чворишта, односно срца Украјине, практично би преполовила Украјину са упитним могућностима за наставак рата.
Правци напада
Последњи критични правац био би напад из правца Белорусије преко Житомирске области.
Украјина би тако остала без кључне логистичке руте која је повезује са Западом. Тако би остала потпуно без помоћи Запада, која је кључна у овом рату.
Да би се тактика „хиљаду резова“ остварила, за Русију мора да се споји неколико ствари. Прва је, наравно, предност у људству. Руска војска би на овај или онај начин требало да повећа број војника, односно разлику у односу на украјинску страну, што до сада није случај.
Званично број људи који потписују уговоре са руском војском је око 40-50 хиљада месечно. Исто тако, број мобилисаних 2022. је много већи од 300.000 људи.
Међутим, поузданих података о мобилизацији нема, а број од 40.000 до 50.000 људи месечно је, сматрају многи аналитичари, превелики. Дакле, остаје питање да ли Руска Федерација може да створи предност у људству без нове мобилизације.
С друге стране, много се пише о све већем мањку људства у војсци Украјине. Истовремено, мобилизациони потенцијал Украјине је далеко од тога да је исцрпљен. Ако се потребе повећају, Украјина може да окупи стотине хиљада људи.
Међутим, велико је питање колико је та цифра могућа с обзиром на корумпираност и неефикасност украјинског државног апарата, масовно избегавање регрутације и отпор све већег броја Украјинаца да иду а фронт.
БРЗА РЕАКЦИЈА ФСБ-А! На северу Кавказа ликвидирани милитанти, који су спремали терористичке нападе (ВИДЕО)
Извор: Информер.рс