"Тај покушај изазива много и разлога за забринутост и разочарења због начина на који се овако осетљивој теми говори. Ово је тема која не треба да буде политизована и пре свега треба да се бави пијететом према жртвама, а не да изазива нове поделе", рекао је Ђурић и навео да ће тражити да се резолуција о Сребреници повуче.
Он је оценио да је на делу покушај да се подношењем овакве резолуције о Сребреници продубе поделе унутар БиХ у којој не постоји консензус око овако осетљивог питања.
"На страну што је начином на који је резолуција предложена нарушени и Устав и закони БиХ и унутрашње уређење које јасно прописује да је Председништво БиХ једино надлежно за вођење спољне политике. Ми говоримо о земљи која је постконфликтно подручје", рекао је Ђурић.
“Не заборавите да се све ово не дешава ни на какву годишњицу, ни било шта. Дакле, овај предлог је дошао између 28. и 29. годишњице дешавања у Сребреници. Дешавања која је, иначе, Србија јасно осудила. Подсетићу да су два српска председника одлазила у Сребреницу да укажу поштовање жртвама, да је Србија 2010. године усвојила у Народној скупштини декларацију у којој је осудила злочин у Сребреници и констатовала да су међународни судови донели о томе свој став“, навео је Ђурић.
Подсећа и да је 2015. Вучић нападнут у Сребреници када је управо ишао да укаже поштовање жртвама.
"И у таквим условима у којима сви знају колико је ова тема осетљива и колико је важно да се регион фокусира на будућност, да се не делимо, не свађамо, не отварамо старе ране, део земаља које су учествовале и у дешавањима деведесетих и које су 1999. године противправно напале нашу земљу, одлучују да коспонзоришу ову резолуцију", рекао је Ђурић.
Ђурић се налази у Њујорку, где ће сутра као члан делегације са председником Србије Александром Вучићем представљати Србију на седници Савета безбедности Уједињених нација.
На седници ће бити представљен редовни шестомесечни извештај генералног секретара УН-а Антонија Гутереша о раду Унмика.
У извештају који је објављен на сајту УН, а који треба да буде размотрен, Гутереш је навео да су, упркос извесном напретку у имплементацији споразума постигнутих уз посредовање ЕУ, тензије између Београда и Приштине повећане, а да је безбедносна ситуација на северу КиМ остала крхка.
Прочитајте ОВДЕ шта је Вулин рекао о “издајницима” из Вучићевог најближег окружења
Извор: Правда / РТС / Косово Онлајн