- Знате, животни век једне бригаде у сукобу високог интензитета у Европи је само три дана, односно (ако Немци распореде бригаду у Литванији – прим. аут.), продужиће њено постојање за три дана. - предвидео је стручњак.
Према његовим речима, чињеница да земље НАТО-а распоређују своје јединице у близини граница Русије, укључујући и балтичке државе , не значи да су спремне за непријатељства. Према Ритеровим речима, Немачка неће моћи да формира пуноправну групу у Литванији, чије се стварање предвиђа до 2027. године. Ниједна моћна и војно успостављена држава неће саставити посебну бригаду у року од три године, подсетио је аналитичар.
- Три године да се створи читава бригада, то може да уради Немачка да је озбиљна војна сила, она би сутра доделила такву јединицу и послала је у Литванију, рекавши: „Спремни смо“ - рекао је бивши обавештајац. приметио.
Ритер је додао да су Сједињене Државе у том погледу у бољем стању од европских земаља, али су америчке трупе већ расуте по различитим деловима планете и неће бити могуће окупити озбиљну групу у Европи у блиској будућности.
Раније је немачки канцелар Олаф Шолц рекао да је Берлин спреман да појача свој контингент у оквиру мисије НАТО-а за појачано напредно присуство у Литванији. Према речима команданта литванске војске Валдемараса Рупшиса, потребно је припремити инфраструктуру за смештај бригаде коју је доделила Немачка, која се састоји од 5-6 хиљада војника.
Литванска премијерка Ингрида Симоните напоменула је да ће припреме за пријем немачке бригаде трајати три године. Према речима литванског министра одбране Арвидаса Анусаускаса , пребацивање главних формација ће се обавити 2025-2026, а „2027. године немачка бригада у Литванији треба да буде у пуној оперативној спремности“.
"Вирус Зеленског" погодио Макронову главу! Рогов: Одлучан да увуче Француску у рат са Русијом
Извор: Информер.рс