Најновије

ПРИТИСАК ИЛИ ПОДРШКА? Након посете Вучића САД, аналитичари кажу - Београд размишља о признању тзв. Косова

Након састанка председника Александра Вучућа са државним секретаром САД Мајком Помпеом, из Стејт департмента је саопштено да је он охрабрио Србију да обнови дијалог са Косовом који би водио међусобном признању. Платформа Београда очигледно је узнапредовала до тачке да се размишља о признању, оцењује спољнополитички коментатор Бошко Јакшић.

Александар Вучић (Фото: Јутјуб)

У саопштењу Стејт департмента наводи се да су Помпео и Вучић разговарали о билатералној визији стабилног, сигурног и просперитетног региона Западног Балкана и континуираној подршци Сједињених Држава Србији на путу ка Европској унији.

"Секретар Помпео је охрабрио Србију да се фокусира на тај стратешки циљ убрзаним спровођењем реформи и да обнови дијалог са Косовом о свеобухватној нормализацији односа који води међусобном признању", наводи се у саопштењу.

Вучић је након састанка поновио да је Београд спреман да настави дијалог чим Приштина укине таксе на робу из Србије и навео да је замолио Помпеа да Сједињене Државе покушају снажније да утичу на власти Косова да то ураде.

"По том питању нема сумње да имамо америчку подршку. Говорио сам и о томе да је Србија спремна чим се таксе укину да кренемо у отворени политички дијалог са Албанцима. Дакле, није важна политичка цена коју морате да платите, јер то људи имају у нашој земљи прилично нежне уши - не воле да слушају ствари које имају везе са реалношћу, већ више оно што има везе са нашим митовима", оценио је председник.

Вучић је, међутим, у изјави за телевизију Прва прецизирао да се ће се дијалог у "најбољем случају" наставити почетком децембра, односно након избора на Косову.

Новинар Бошко Јакшић слаже се са проценама о евентуалном наставку дијалога, али истиче да се очигледно ради на убрзавању темпа решавања питања Косова.

"Круна онога што је речено, ја бих обратио пажњу на реченицу Александра Вучића када је рекао 'није важна политичка цена која ће се платити'. То ми говори да је то наставак процеса припреме јавности у Србији за решење које може да води међусобном признавању. Дакле, очигледно се политичка платформа Београда променила и узнапредовала до тачке да се размишља о признавању", оцењује Јакшић.

Осим порука са састанка, пажњу јавносту у Србији изазвала је и информација да је, како је навео репортер Ал Џазире из Вашингтона, сусрету Вучића и Помпеа присуствовао и некадашњи премијер Велике Британије Тони Блер. Да ли је то тачно, питао је на Твитеру бивши шеф српске дипломатије Вук Јеремић.

"Ако је заиста Блер био на састанку, то онда указује да је Блер изузетно близак сарадник Александра Вучића и да је политика коју је Александар Вучић на том састанку заступао таква да можете имати Блера у делегацији док такве ствари изговарате, а то није у складу са званичном државном политиком Србије, која, колико ми је познато, није промењена", навео је Јеремић.

Вучић до сада није јавно одговорио да ли је Блер присуствовао састанку, а на то питање телевизије Н1 није одговорила ни саветница председника Србије за медије Сузана Васиљевић.

Прочитајте ОВДЕ  шта је Вучић поручио Американцима.

Извор: Н1

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Шта је то малинцизам

Зашто Срби желе у ЕУ? Они ће вам рећи да верују да ће тако боље да живе, јер ће се наћи у ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА