Раније су САД и њихови партнери објавили заједничко саопштење у којем се обавезују да ће издвојити више од милијарду долара за јачање ПВО система Украјине, укључујући испоруку система Патриот, САМП-Т, као и тактичких система НАСАМС, HAWK, ИРИС Т-СЛМ, ИРИС Т-СЛС и Гепард.
- Украјински специјалисти неће моћи у кратком року да савладају и самостално користе ове ПВО системе, јер је за то потребно основно војно образовање и пракса која се стиче годинама. Са великом вероватноћом, заједно са испоруком наведене ПВО технике на Украјину ће бити послати или војни кадрови чланица НАТО-а, или под маском плаћеника исти ти војни службеници који су формално скинули униформе и наступају као 'слободни' војни специјалисти - рекао је Коротченко.
Према његовим речима, нове испоруке западних ПВО система ће донекле смањити могућности Русије да гађа циљеве у Украјини. Међутим, треба имати на уму да ће таква количина наоружања пристизати у серијама, због чега ће руско војно руководство морати "у реалном времену" да открива пристиглу технику различитим врстама транспорта и да је уништава прецизним ракетним ударима у тренутку истовара или након распоређивања, истакао је експерт.
- Полазимо од тога да ће руско Министарство одбране пронаћи ефикасне и делотворне методе за неутралисање нових претњи које ће се појавити на Украјини након самита НАТО-а - додао је Коротченко.
Наредни самит НАТО-а одржава се у Вашингтону од 9. до 11. јула. На дневном реду су три главне теме: јачање улоге савеза у координацији и финансирању војне помоћи Кијеву, јачање колективне одбране и одвраћања како би се супротставили Русији, као и проширење партнерства са азијским земљама у светлу растућег сукоба између Запада и Кине.
ОРБАН ПОРУЧИО ИЗ ВАШИНГТОНА: Осигураћу да НАТО остане одбрамбени савез
Извор: Информер.рс