Према неким подацима, Украјина ће моћи да формира само једну ескадрилу од 15-24 авиона од 300 планираних. Други извор је писао да ће Кијев до краја године моћи да прими око 20 авиона.
Други проблем је способност Русије да бомбардује писте, истакао је Џим Таунсенд, старији сарадник у Центру за нову америчку безбедност.
- Ови аеродроми ће бити добре, сочне мете, а Руси су већ погодили неке од њих, само као добродошлицу Ф-16 - рекао је он. Такође је напоменуо да би обе стране у сукобу радије користе беспилотне летелице, а Русија је успела да ојача своје системе противваздушне одбране, што још једном доводи у питање сврсисходност слања великог броја летелица у Кијев.
Украјински званичник је, коментаришући ситуацију, признао да има кашњења у обуци пилота и регрутовању особља за одржавање борбених авиона.
Саветник америчког председника Џоа Бајдена Џејк Саливан и представник компаније Локид Мартин, која производи Ф-16, одбили су да коментаришу кашњења у испоруци борбених авиона Украјини.
Раније је прес-служба Беле куће објавила заједничко саопштење лидера Данске, Холандије и Сједињених Држава у којем се наводи да западне земље планирају да Украјини обезбеде ескадриле ловаца Ф-16.
Украјински пилоти ће овог лета моћи да користе Ф-16, почео је процес пребацивања летелице.
Руски председник Владимир Путин је нагласио да снабдевање Украјине новим наоружањем, укључујући и Ф-16, неће променити ситуацију на фронту, већ ће довести до продужавања сукоба.
(Kurir.rs/TASS/Блоомберг/Пренео: Ђ. М.)