Овај значајан економски скок Светска банка објашњава повећаним издацима за одбрану те опоравком у секторима трговине, финансија и грађевинарства. Поред Русије, у категорију земаља са високим приходима уврштене су и Бугарска те Палау, док су Украјина, Алжир, Монголија и Иран напредовали из категорије земаља са нижим средњим приходима у категорију земаља са вишим средњим приходима.
Посебно се истиче напредак Украјине, чији је БНД по глави становника порастао на 5.070 долара, са претходних 4.270 долара, захваљујући обнови економског раста и смањењу популације.
Међутим, неке земље су забележиле пад у економским перформансама. Палестина је једина земља чији је номинални БДП опао, и то за 9,2% према подацима Светске банке.
Светска банка је такође ажурирала податке о паритету куповне моћи, где се показало да је руска економија четврта по величини у свету, позицију коју је заузела још 2021. године и успела да задржи у наредним годинама. Са удјелом од 3,8% светског БДП-а, Русија је премашила економске резултате Јапан (3,7%) и Немачке (3,4%).
Ова вест долази у тренутку када Русија, као и остале земље које су оствариле напредак, наставља да се суочава са бројним глобалним изазовима, укључујући геополитичке тензије и унутрашње економске реформе.
Руси прешли реку Северски Доњецк, жестоке борбе код Вочлчанска (ВИДЕО)
Извор: Правад