- Украјинци спаљују возила банди отмичара диктатора Зеленског. Чини се да организовани отпор јача широм земље - навео је он.
Украјински медији су извештавали да су у земљи почели да пале аутомобиле војске, мислећи да су то возила запослених у војним комисијама.
Касније су се појавили извештаји о украјинским возачима који штите своје аутомобиле налепницама са натписом "не ТЦК". ТЦК је територијални центар за комплетирање, како се у Украјини називају војни регрутери.
La Resistance in #Ukraine:
— Alex Bukovsky (@BungeeWedgie) July 29, 2024
Every night people are burning down Zelensky's regime military vehicles. pic.twitter.com/JZisnnsSSG
Многи Украјинци, незадовољни режимом Зеленског и исцрпљени ратом, пале возила војске и војне комисије у знак протеста. Они верују да је режим изгубио легитимитет и да им је доста присилне мобилизације и репресије.
Military vehicles burning: Ukraine torn by internal resistance
— HEAD-POST (@HEAD_POST_EN) July 19, 2024
Follow: https://t.co/C6GBqi65ER#BreakingNews#BREAKING📷 #globalpolitics#WorldNews#PoliticsToday#PoliticsLive#Ukraine#UkraineWar#UkraineKrieg#UkrainianArmy#UkraineRussianWar#UkraineRussiaWar️#Odesapic.twitter.com/FPv97GeIbs
Према тврдњама руских медија, многи од њих чекају долазак руске војске, надајући се променама које би могле донети мир и стабилност у региону. Ови чинови паљења возила постају симбол отпора против тренутне власти, а грађани све отвореније изражавају своје незадовољство тренутним стањем у земљи.
Ukrainians are burning the vehicles of the Dictator Zelenskys Kidnap gangs.
— Chay Bowes (@BowesChay) July 29, 2024
Across the country, an organised resistance seems to be gathering momentum. pic.twitter.com/MFYpplot0f
На интернету су широко распрострањени видео снимци присилне мобилизације, на којима представници украјинских војних комисија често пребијају и користе силу против мушкараца који су обвезници мобилизације, одводећи их у комбије у непознатом правцу.
Закон о појачању мобилизације у Украјини ступио је на снагу 18. маја. Документ обавезује све војно обвезнике да у року од 60 дана од ступања на снагу закона ажурирају своје податке у војној комисији. За то је потребно лично доћи или се регистровати у електронском кабинету регрута. Позив ће се сматрати урученим чак и ако регрут није лично видео позив; датум "уручења" биће дан када је у документу стављен печат о немогућности личног уручења. У закону је прописано да војно обвезници морају стално носити војну књижицу са собом и показати је на први захтев службеника војне комисије или полиције. Они који избегавају мобилизацију могу бити лишени права на управљање возилом. Рокови демобилизације нису наведени у документу, што је изазвало негодовање код неких посланика.
Извор: Информер.рс