„Људска плима противника пројекта вађења литијума захватила је српску престоницу у суботу увече, врхунац побуне против џиновског рудника који компанија Рио Тинто планира да отвори у долини Јадра, на западу земље“, пише лист у опширном тексту о протесту у којем се преносе изјаве учеснике скупа и оцене аналитичара.
Скуп је одржао Савез еколошких удружења Србије (СЕОС) под слоганом „Рудника неће бити“, са захтевом да се донесе закон о забрани експлоатације овог метала кључног за производњу батерија за електрична возила.
Већ недељама се одржавају велике демонстрације у више од 50 градова, упркос годишњем одмору и таласу топлоте.
У поворкама ни трага политичких партија, већ људи свих узраста и свих средина, уједињени уз повике против компаније Рио Тинто и слоганима „Нец́емо новац, хоц́емо здравље!“ и „Србија неће бити рударска колонија!“.
Тај пројекат рудника је у плану већ 20 година, од када је истраживањем које је спровела британско-аустралијска група Рио Тинто, откривено присуство једног од највец́их налазишта литијума у Европи.
„Било би то први пут да би таква операција угледала светлост дана на густо насељеном, обрадивом земљишту заснованом на огромним резервама воде. Последице би биле неповратне по животну средину и здравље људи, посебно због масовне употребе сумпорне киселине“, рекла је на скупу Драгана Ђорђевић, са Хемијског института у Београду.
Бибер: Ово је погодба ЕУ и напуштање демократије
Фигаро је пренео и оцену професора историје и политике југоисточне Европе на Универзитету у Грацу Флоријана Бибера.
„Да би остао на власти, режим председника Вучића игра на литијумску карту. Његов аутократизам и избори поремећени масовном преваром постали су прихватљиви у очима Европске уније, а посебно Немачке, која не жели да експлоатише сопствене резерве, али је очајна пред кинеском конкуренцијом. Ово је погодба и напуштање ЕУ од демократије и владавине права“, рекао је Бибер.
Уставни суд је 11. јула, без гласања или дебате грађана, дао зелено светло за декрет о поновном покретању пројекта Рио Тинто.
Немачки канцелар Олаф Шолц и Марош Шефчовић, потпредседник Европске комисије за енергетику, 19. јула су изненада слетели у Београд да потпишу меморандум о разумевању између ЕУ и Србије у вези са литијумом, подсетио је Фигаро.
„За моћника из Београда (Вучића), литијум би био ‘српска нафта’, а његова експлоатација ‘историјска’ развојна шанса, уз заклетву да ц́е бити пуштен у рад тек 2026. ако се обезбеди животна средина и јавно здравље“, пренео је француски дневни лист.
Рио Тинто, у својој студији утицаја, обец́ава да је његова инвестиција од 2,4 милијарде евра заснована на „безбедној, поузданој и провереној технологији“.
Српски адвокати, попут Сретена Ђорђевића, међутим, тврде да су многи стандарди занемарени током истражних радова у Србији, а да се не помене неповратна штета коју је Рио Тинто нанео другде у свету.
Гудејл: Становништво Јадра се жртвује, а 95 одсто профира иде Рио Тинту
Фигаро даље пише о протесту и одласку учесника на железничке станице у циљу блокаде, али су их у зору у недељу ујутро протерала полиција која је привела водеће личности скупа и осудила их на 30 дана затвора.
За Вучића то питање може да се реши само на гласачкој кутији. „Мањина терорише већину“, рекао је он, осуђујући наводну заверу за његово свргавање.
Решени да наставе мобилизацију, да ли ће грађани Србије успети да победе у том обрачуну, запитао је Фигаро.
„Потражња за литијумом је нагло порасла од експлозије тржишта електричних аутомобила: 2019. тона је вредела 7.000 долара, у поређењу са 50.000 до 60.000 долара данас. То је златна грозница, оправдана такозваном „зеленом“ енергетском транзицијом, која међутим није ни на који начин одржива, оценио је Марк Гудејл, професор антропологије на Оксфорду
Гудејл, који је проучавао утицај рударства литијума у Боливији, а која има највеће резерве на свету, рекао је да ископавање литијума у Србији може да има катастрофалне последице, „али се тражи од становништва Јадра да се жртвује, знајући да ће 95 одсто профита отиц́и Рио Тинту“, додао је Фигаро.
Извор: НСПМ