Најновије

НУКЛЕАРНИ ОТПАД ИЗ ЕУ У СРБИЈИ: Ево у ком грму лежи зец!

Министарство рударства и енергетике саопштило је данас да не постоји законски оквир, нити постоји одговарајућа инфраструктура који би омогућили складиштење нуклеарног отпада из Европске уније у Србији.

Они наводе да је чланом четири Закона о радијационој и нуклеарној сигурности и безбедности забрањен увоз радиоактивног отпада и истрошеног нуклеарног горива иностраног порекла на територију Србије.

"Србија је кандидат за чланство у Европској унији и у складу са процесом европских интеграција сви закони и подзаконска акта су усклађени или ће бити усклађени у транзиционом периоду са директивама ЕУ", наводи се у саопштењу.

Подсећа се да Србија транспонује ЕУ директиве у области енергетике и животне средине и и да је наша земља потписница Софијске декларације, уговора о Енергетској заједници где је једна од уговорних страна и ЕУ, као и Париског споразума, којим смо се обавезали да ускладимо своје политике са европским циљевима.

"Све компаније које послују у Србији су у обавези да поштују законску регулативу Србије, која је, подсећамо, у процесу преговора о чланству у ЕУ. Крајем марта 2024. Европски Парламент и Европски Савет усвојили су измену процедура и контролних мера за транспорт отпада, које има за циљ између осталог, да ЕУ не извози своје еколошке изазове у друге земље", наводи се у саопштењу.

Ресорно министарство истиче да ће усвојене мере о извозу отпада поставити стандард у превенцији еколошких и јавноздравствених проблема у трећим земљама који су изазвани неодрживим управљањем отпадом који је генерисан изван њих.

Ова уредба ће, како се наводи, искључиво дозволити извоз отпада генерисаним у ЕУ у земље које нису чланице ОЕЦД-а ако те земље обавесте Комисију да су вољне увести тај отпад и имају способност да одрживо њиме управљају.

"Узгред, Директива Европског Савета 2006/117/Еуратом од 20. новембра 2006. о надзору и контроли пошиљки радиоактивног отпада и истрошеног горива, забрањује извоз радиоактивног отпада у било које земље које нису чланице ЕУ и које не могу да управљају радиоактивним отпадом", пише у саопштењу.

Министарство рударства и енергетике подсећа и на важност вођења дијалога и информисане расправе, засноване на чињеницама и апелује на медије да провере информације важне за безбедност и здравље грађана Србије код надлежних институција пре него што их објаве.

Подсетимо, Влада Србије је на седници у априлу усвојила Меморандум о разумевању са "Француском Електропривредом" (ЕДФ) којим се, између осталог, стварају услови за стратешко партнерство у процени потенцијала за развој нуклеарног цивилног програма у Србији, уз подршку развоју стручних кадрова и размени техничког знања.

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић је тада изјавила да је Меморандумом предвиђена могућност сарадње у развоју решења за складиштење енергије, пре свега, батерија и зеленог водоника, као и решења за ефикасно коришћење произведене енергије.

Због увођења мораторијума на нуклеарну енергију Србија нема довољно стручњака у овој области, али се последњих месеци интензивно прича о измени прописа. Представници пет министарстава Владе Србије и 20 научно-академских институција и института је у јулу потписало Меморандум о разумевању у области примене развоја нуклеарне енергије у Србији. Меморандум треба да омогући окупљање стручних кадрова из земље и иностранства који ће радити на испитивању могућности за успостављање програма за мирнодопску примену нуклеарне енергије у Србији.

Прочитајте ОВДЕ о стању на фронту у Украјини 

Извор: РТ Балкан 

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА