Безбедносно-информативна агенција (БИА) је у координацији са Министарством унутрашњих послова Републике Србије, УКП и СБПТ, а по наредби Вишег јавног тужилаштва у Јагодини, 14. новембра 2023. године ухапсила Дејана Раковића из Београда, због основане сумње да је извршио кривично дело шпијунажа, из члана 315 Кривичног законика Србије.
Након спроведеног истражног поступка, Дејан Раковић је, 22. августа 2024. године, у Вишем јавном тужилаштву у Јагодини, потписао Споразум о признању кривичног дела које му се ставља на терет, на основу кога је донета Пресуда Вишег суда у Јагодини, којом је осуђен на затворску казну у трајању од четири и по године.
Наиме, Раковић је почетком 2022. године ангажован од стране Обавештајне службе (ОС) Албаније, као и Обавештајне агенције тзв. Косова, по чијим налозима је прикупљао податке од безбедносног значаја, помажући на тај начин рад ових служби, те стварајући њихову обавештајну мрежу на територији Србије, чијим је радом руководио непосредно, али и посредством својих веза које је укључио у наведене илегалне активности.
Почев од 2022. године, Раковић је од припадника албанске службе у континуитету, и за новчану надокнаду, добијао задатке, сходно чему је, између осталог, током друге половине 2022. године прикупљао податке о високо-позиционираним припадницима БИА.
На том плану изучавао је њихово кретање, као и кретање чланова породице поменутих припадника српске службе, фотографисао објекте у којима живе, возила која користе и др.
У циљу извршавања налога ОС Албаније у погледу идентификације свих високо-рангираних службеника безбедносних служби Србије, Раковић је септембра 2022. године злоупотребио своје присуство на сахрани оца припадника БИА и МУП Србије, како би сачинио снимке свих присутних лица из наведене категорије.
Посебно је и приоритетно био ангажован и на прикупљању података о дешавањима на северу Косова и Метохије, почев од децембра 2022. године, када су подигнуте барикаде у знак протеста против штетних одлука приштинских институција. Поред тога, Раковић је деловао и на плану сачињавања видео записа о кретању војних возила и конвоја Војске Србије, као и других возила српских безбедносних служби, која су се кретала према подручју јужне српске покрајине.
У циљу реализације назначених налога, осумњичени се у одређеним случајевима лажно представљао одређеном кругу лица као припадник БИА, по ком основу им је издавао конкретне задатке, стварајући на тај начин обавештајну мрежу. Поједине активности Раковић је предузимао самостално, док је за реализацију других задатака ангажовао своје блиске везе по коруптивним основама.
С тим у вези, Раковић је унајмио Илију Савића из села Својново, општина Параћин (од стране Вишег суда у Јагодини осуђеног на две године затвора), који је, по његовом налогу, а у оквиру задатака које је Раковић претходно добио од припадника албанске обавештајне службе, изузео видео материјал са надзорних камера постављених на згради , "Аеро клуба" у Ћуприји, које покривају део пута између Ћуприје и Деспотовца ка војном полигону "Пасуљанске ливаде" код Деспотовца, и део аеродрома "Добричево". У предметном видео материјалу забележено је кретање одређених војних и путничких возила, а по истом основу Раковић је ангажовао и П. М. из Јагодине, који се такође налази у затвору.
Такође, Раковић је у једном случају злоупотребио свој однос поверења са лицем блиским високо-позиционираном државном функционеру Србије, како би континуирано пратио његово кретање, активности, а нарочито његове комуникације које су се односиле на теме од државног значаја.
У ту сврху осмислио је наступ како би уградио прислушна средства са могућношћу уградње и трајног коришћења ГПС уређаја за праћење. Истовремено, Раковић је планирао да у породичном стамбеном објекту назначеног државног функционера угради камере са капацитетом за преношење видео и аудио записа, које би му омогућиле да посредством приступне шифре у реалном времену надзире и слуша све његове разговоре.
Поступајући по налозима ОС Албаније, Раковић је створио техничке услове за континуирано снимање кретања возила безбедносних структура Србије, пре свега Војске Србије, на магистралном путу Рашка - Јариње, који води ка северу Косова. Уједно, један од задатака које је дотични добио од службеника албанске обавештајне службе односио се и на прикупљање података о безбедносно-интересантним дешавањима у Новом Пазару, као и информација које се односе на подручје севера Косова.
У том циљу, Раковић је ангажовао А.Д, своју блиску везу из Новог Пазара, преко кога је прикупљао дате податке, при чему је у координацији са припадницима ОС Албаније и Обавештајне агенције Косова разматрао и могућност његовог политичког ангажовања у локалној средини, како би, осим остваривања непосредног увида у дешавања унутар локалне заједнице у Новом Пазару, креирали услове и за усмеравање одређених процеса у овој локалној заједници.
У спроведеном истражном поступку против Дејана Раковића, Илије Савића, П.М. и А.Д, недвосмислено је утврђено да су Дејан Раковић и остали били потпуно свесни чињенице да су стављени у функцију интереса стране обавештајне службе, због чега је несумњиво постојање њиховог умишљаја при вршењу кривичних дела, а што је као резултат њиховог планског и организованог деловања проузроковало негативне последице по безбедност и војну моћ Републике Србије.
Погледајте ОВДЕ борбе код Торецка
Извор: Вечерње Новости / РТ Балкан