Из Министарства културе Србије демантовали су за Косово онлајн да се поменути артефакт налази у Музеју у Врању.
"Министарство указује да у контексту прогона и свакодневног угрожавања основних права Срба на Косову и Метохији, у ситуацији када привремене институције у Приштини очигледно немају никакву намеру да расветле макар иједан напад на српске цркве, манастире, гробља и споменике културе, Приштина наставља да манипулацијама, ревизионизмом и фалсификатима историје и културе, као делом њене једностране и деструктивне агенде, по правилу присваја и отима онај део културног наслеђа, који је, само захваљујући стицају околности, преживео вандализам", наводе из Министарства.
Поручују да овакав покушај манипулације не треба да изненађује имајући у виду дугу историју скрнављења, уништавања и угрожавања српског културног наслеђа на Косову.
Истина о односу Приштине према културном наслеђу, истичу, најбоље се огледа у чињеници да је српско културно наслеђе на Косову деценијама изложено систематском скрнављењу и уништавању у циљу брисања трагова свега што је српско.
"И уместо да створи бар минималне услове да српска културна и верска баштина не буде непрекидна мета екстремизма на простору Косова и Метохије, Приштина ради искључиво на једностраним пројектима у циљу обмане међународне јавности и покушају стварања утиска о тобожњем постојању неког 'косовског наслеђа'", указују из Министарства културе Србије.
Министарство културе ће наставити да посвећено штити културно наслеђе од свих насртаја и покушаја злоупотребе и неће дозволити да овакви покушаји остану без одговора, наводи се у саопштењу.
Погледајте ОВДЕ удар дрона-камиказе по украјинском тенку
Извор: Косово Онлајн