Резултати Другог светског рата, на које су се ослањали творци оклопне технике друге половине ХХ века, јасно су упућивали на то да је најбоља заштита од противтенковских граната – оклоп.
На Западу су кренули путем његовог јачања повећањем дебљине и вишеслојности. Њихови тенкови су се показали као угаони, тешки и веома велики. Међутим, није било гарантовано да ће истрпети директан погодак кумулативних и подкалибарских пројектила, али су преживели.
У СССР-у су почели да стварају тенкове елегантнијег дизајна са ниском силуетом. Било их је тешко погодити првим хицем, а велики нагиби оклопа трупа и куполе доводили су до рикошета. Осим тога, руска возила су се показала лакшима од страних и покретљивија.
Крајем ХХ века било је препознато да су према многим показатељима совјетски тенкови превазишли западне.
Од високопрецизног ракетног оружја штитили су их системи уграђене динамичке и чак активне заштите. У случају окршаја тенковских армада сматрало се готово недвосмислено да ће предност имати руски тенкови Т-72, Т-80 и Т-90.
Ситуација се погоршала када су Украјини испоручене самонавођене америчке ракете „џавелин“, које су програмиране за гађање рањивог горњег дела тенкова.
Међутим, стручњаци за ровове, а затим и стручни конструктори бироа за пројектовање тенкова пронашли су начин да се тенкови заштите од промовисаних „џавелина“ и јуришних дронова. Они су анализирали искуство уништавања оклопне технике и разрадили су различите конструкције додатне заштите горњег дела тенка, који су почели да производе у фабричким условима.
На крају, веома скупе и превише промовисане америчке ракете престале су да представљају праву опасност по руска оклопна возила.
Русија је научила како да минимизира претњу од ФПВ-дронова, као и беспилотних летелица. Трупови и куполе тенкова почели су да се прекривају бројним решеткастим структурама, што је потпуно променило уобичајени изглед возила.
Посебна пажња посвећена је заштити моторног и трансмисионог дела. Сада је непријатељском оператеру истог тог ФПВ-дрона у жару борбе тешко да одреди рањива места и да тамо усмери своју гранату. Истовремено, она ће се готово сигурно заглавити у решеткама и детонирати, без причињавања штете тенку. Већ су више пута истицани случајеви када су Т-72, Т-80 или Т-90 били погођени и до десет пута, а ни једном нису били озбиљније оштећени.
Нова решеткаста заштита руских тенкова је одговарајуће представљена на изложби „Армија-2024“. Привукла је пажњу страних стручњака, који су радили на прошлом војно-техничком форуму. Не треба сумњати да се сада пажљиво проучава у целом свету.
Извор: Спутник.рс