Најновије

Јуриш у домовину или смрт

Пробој Солунског фронта и избијање српске војске на реку Вардар, плаћен је са 681 погинулим и 132 нестала српска војника. Током првог дана борби непријатељски фронт је пробијен у ширини од 11 километара. Већ сутрадан, 16. септембра 1918. године, рупа у непријатељским линијама  је проширена на 40 километара. Тада је постало јасно да је фронт Централних сила на Балкану дефинитивно пао.    

Српска војска је у напад кренула са око 140.000 војника и шест дивизија. Врховна команда је издала наредбу да напредовање ка домовини буде брзо и одлучно. Живојин Мишић је српским војницима поручио да „дрско продиру, без починка, до крајњих граница људске и коњске снаге. У смрт, само да се не стаје.”

Француски генерал Луј Франше де Епре, командант савезничких армија на Солунском фронту,  почетком септембра је добио сагласност да покрене велику офанзиву. Срби су већ одавно били спремни да крену пут своје домовине. Многи су се уморили од ратовања, забринути да ће кости оставити на Солунском фронту, а да домовину више неће видети.  Зато су били спремни на све или ништа. Био је то избор између домовине и смрти.

„ То су сељаци скоро сви, то су Срби, тврди на муци, трезвени, скромни, то су људи слободни, несаломиви, горди на себе и господари својих њива. Али, дошао је рат. И ето како су се за слободу земље ти сељаци без напора претворили у војнике, најхрабрије, најистрајније, најбоље од свих. То су те сјајне трупе, због којих сам горд што сам их ја водио, раме уз раме са војницима Француске, у победоносну слободу њихове отаџбине…”. Тим речима је командант савезничких трупа описао Србе.

Бугари су и пре српског напада схватили да је рат за њих изгубљен.  Иако су снаге Централних сила и Савезника биле приближно  изједначене, Бугари су имали веома низак морал. Турска је била пред колапсом. Аустроугарска је била у стању хаоса а, Немци су изгубили иницијативу на Западном фронту. Тако да, оно што је уследило након 15. септембра 1918. године никога није изненадило. Једино изненађење била је брзина којом су напредовале српске снаге.  

Нажалост, Велики рат је опустошио Србију. Она је победу платила исувише скупо. Скупље него било која друга држава. Или народ. Мајка Србија изгубила је 1.247.435 становника. Изражено у процентима то је било 28 одсто популације.  У тешким борбама у Србији, од тифуса, током повлачења преко Албаније и каснијих борби на Солунском фронту, наша отаџбина је остала без половине мушке популације. Неки подаци указују да је настрадало чак 60 одсто Срба мушкараца. 

Извор: Магатин Политика

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА