Најновије

"Упозоравамо директоре школа...": После штрајка стигао допис Министарства просвете

Директоре основних и средњих школа сачекало је јутрос писмо министарке просвете Славице Ђукић Дејановић у коме их упозорава на пропусте које су начинили у вези са штрајком просветних радника.

Допис се у понедељак поподне појавио на друштвеним мрежама, у групама које окупљају запослене у школама, дељен је и у директорским Вибер групама, а јутрос је стигао у све школе званично.

У разговорима са више директора новинарима је потврђено да је јуче школе обилазила просветна инспекција која је од директора тражила податке о начину реализације штрајка, да ли је синдикат ваљано обавестио управу о томе, да ли је синдикат легитиман…

Један директор каже да су дан пре штрајка морали да попуне табелу о томе колико ће запослених штрајковати 16. септембра, па претпоставља да је допис Министарства просвете под називом "Поступање директора школа у ситуацијама обуставе рада у школи" уследио након што је инспекција уочила да се пријављено и стварно стање разликују.

- У вези са обуставом рада школа која је реализована 16. септембра 2024. године, указујемо на пропусте директора школа који се односе на најаву обуставе рада и обавештавање родитеља/других законских заступника и Министарства просвете о организацији рада школа када нема наставе - пише у допису.

Додаје се да је Министарство просвете од директора школа затражило прецизне, проверене податке о броју наставника који су обуставили рад, али је утврђено да значајан број података не одговара чињеничном стању у школама.

- Од директора се очекује објективно извештавање у вези са обуставом рада и свим другим питањима од значаја за рад школа. Такође, директори се обавезују да увек воде евиденцију о наставницима који су обуставили рад - стоји у допису Министарства.

Надлежни су упозорили директоре школе да није дозвољено обавештавање родитеља, као и ученика, о томе да ученици не треба да дођу у школу када наставници обустављају рад.

- Ова поступања су неприхватљива, јер су одлуке о начину синдикалне борбе регулисане законом. У вези са наведеним, упозоравамо директоре школа на неопходност контроле комуникације са родитељима ученика о питањима која се тичу организације рада школе, посебно када се у позивима које потписује колектив, позивају и родитељи да учествују у протестима. Од директора школа се очекује да организују безбедан боравак ученика у школи у којој су наставници обуставили рад - стоји у допис.

Министарство је овим разљутило руководиоце образовних установа који се питају да ли је требало да прећуте да у понедељак неће бити наставе, а да ученици дођу у школу и да се одмах врате кући, јер тамо где је већина колектива штрајковала није било могуће организовати наставу.

Посебно им смета тон дописа у коме их просветна власт на више места "упозорава", јер, како кажу, они су чиновници државе и поступају како Министарство од њих захтева.

Према сазнањима, за сада директорима није речено хоће ли бити санкција за запослене који су учествовали у штрајку.

Иначе, Министарство је у понедељак саопштило да је од укупно 1.294 основне школе, наставу обуставило до 30 одсто наставника у 133 школе, у 97 школа наставу није држало од 30 до 70 одсто наставника, а у 444 основне школе наставу је обуставило више од 70 одсто наставника. Часови су били скраћени у 339 основних школа.

Од укупно 478 средњих школа, у 69 средњих школа наставу је обуставило до 30 одсто наставника, у 40 школа наставу није држало од 30 до 70 одсто наставника, док је у 173 средње школе наставу обуставило више од 70 одсто наставника. Часови су били скраћени у 125 средњих школа.

Извор: Данас

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА