Најновије

Детаљи састанка Лончара са директорима болница о листама чекања: Било је као на ливади, уз уличарски говор 

Уз оптужбе, пребацивања, вулгаран речник, и планове за које лекари кажу да су “немогућа мисија”, прошао је данас састанак министра здравља Златибора Лончара са руководиоцима болница. Према речима нашег саговорника, министар се задржао кратко, довољно да изнесе упозорења и план државе, којег ће убудуће морајти да се придржавају сви, без обзира на могућности.

Министар је упозорио директоре на програм рада, који се односи на операције и који ће, сматра он, допринети смањењу или укидању листи чекања. Међутим, другу страну није хтео ни да саслуша, каже наш извор.

“Било је као на ливади. Лончар је био јако непријатан према појединим колегама. Као из ведра неба питао нас је колико операција радимо, ако би неко рекао шест, он би добацио ‘е сад ћете да радите осам’, ако би рекли 10, он би додао ‘од сада ће бити 15!’, као цењкање на пијаци. Један колега је рекао да немају довољно сала за број операција које министар очекује на дневном нивоу. На то му је одговорио непристојиним речником, а потом додао ‘радите приватно сваки дан, а не можете ово да решите’”, прича за Nova.rs доктор, који је присуствовао данашњем састанку, а пуно име је познато редакцији.

Контрола пацијената или лекара?

Министар Лончар се, додаје он, на састанку задржао кратко.

“Био је тек толико да нас испита о броју операција, упозори на њихов план о листама чекања и нагласи да ћемо од сада морати да радимо више. Као да досад нисмо губили главу од посла, са овим дефицитарним кадром, који нико не помиње”.

Након што је Златибор Лончар изнео своје мишљење, упозорења и државне циљеве, окренуо се и отишао, не остављајући простор за аргументе и одговоре. Са директорима је на састанку остао да председава проф. др Зоран Гојковић, саветник у Министарству здравља.

“Са нама је до краја остао доктор Зоран Гојковић. Он је, иначе, ортопед, па нам је изнео њихову неизводљиву идеју о елиминацији чекања. Наиме, Министарство планира да контролише кога од пацијената стављамо на листу чекања. Наводно ће сваког пацијента да проверавају, да ли је стварно за вештачки кук или колено. То ће бити могуће, једино ако формирају комисију која ће да проверава сваки рендгенски снимак, што је немогуће”, наглашава овај доктор, руководилац у једној београдској здравственој установи.

У једном дану, у ортопедским болницама буде од 15 до 30 нових пацијената на листи, у зависности од капацитета установе и броја оболелих.

“Сад замислите да спојите све те пацијенте у свим ортопедским клиникама. Колико је то снимака које треба да прегледа та комисија како би проверили да ли су пацијенти за листу чекања или нису. Не заборавите да су болнице не само у Београду, већ и у Нишу, Новом Саду, Крагујевцу. То је огроман посао који би захтевао неколико сати рада свакога дана. Ортопеди који би радили у тој комисији, проводили би време са снимцима, уместо са пацијентима”, објашњава овај доктор.

Министар „незадовољан“

Подсетимо, у саопштењу Министарства здравља стоји да је Лончар на данашњем састанку детаљно анализирао колико свака установа тренутно обавља операција, као и околности због којих тај број није већи. Посебан акценат дат је потребама и начинима на који се број операција може повећати и тиме се листе чекања значајно редуковати, односно укинути.

Министар је, како пише, током састанка био видно незадовољан бројем операција које се изводе у појединим здравственим установама, нарочито у оним највећим и најопремљенијим болницама и клиникама.

„Морам још једном да вас упозорим, држава је одлучна да се листе чекања смање и коначно укину. И ту неће бити пардона. Недопустиво је да Клинички центар Србије сада ради само 6 операција кука и колена дневно, а толико најмодернијих операционих сала и најбоље опреме и апарата смо обезбедили за ту установу. Такође и Бањица, КЦ Ниш, где је такође недопустиво мали број операција“, рекао је он.

Министар је додао и да ће број урађених операција, у свакој установи, бити истакнут у реалном времену на званичној интернет страници Министарства здравља, како би и грађани имали увид у то како се и колико ради.

Подсећамо и да је председник Србије Александар Вучић, шокирано прошле недеље говорио о листама чекања, као да су у питању нови подаци, са којима, до сада, јавност није била упозната. Напротив, само су надлежни изгледа били “необавештени” или су, што би рекли у школама “седели на ушима”, намерно или случајно, на крају није ни важно.

На сајту Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) на којем се објављују листе, најдуже се чека на операције и интервенције у области ортопедије, кардиохирургије и офталмологије, а потом и на дијагностику, снимање на ЦТ скенеру и магнетној резонанци. Укупно је близу 70.000 пацијената на овим листама, а цифра се годинама не мења.

НОЖ У ЛЕЂА РУСИЈИ - ПА СВОМ НАРОДУ: ОДКБ представља претњу по безбедност

Извор: Нова.рс


 

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА