Најновије

БЕРЛИН ПРЕТИ ПРИШТИНИ: Укините забрану српске робе или...

Влада Аљбина Куртија биће у наредних месец дана пред изазовом да задржи статус равноправног учесника у Берлинском процесу, јер јој због једногодишње забране пласмана српске робе на тржиште Косова и Метохије прети избацивање, а угрожено јој је и место у регионалном споразуму за слободну трговину - ЦЕФТА.

Два су крупна проблема на столу која оптерећују међународно економско повезивање и развој региона Западног Балкана.

Први је забрана српске робе на тржишту КиМ од јуна прошле године, а други став Приштине да убудуће у Цефти буде представљена и активна не као Унмик, већ искључиво именом Косово.

У октобру, на скупу поводом десетогодишњице оснивања Берлинског процеса, јединог регионалног формата који покрива све земље региона, централни циљ биће деблокирање регионалне економске сарадње у оквиру Цефта организације, најавио је немачки изасланик за Балкан Мануел Сарацин.

У случају да не укине забрану увоза робе из централне Србије, Берлински процес може остати без даљег учешћа Приштине, а то упозорење стигло је из немачке амбасаде, након што је влада одбила да у Цефта буде представљана са фуснотом.

„Берлински процес је једини свеобухватни регионални формат за све земље Западног Балкана. Циљ му је да унапреди регионалну сарадњу, као и сарадњу са ЕУ у бројним областима политике за подршку земљама у региону да постигну стандарде ЕУ и њихову интеграцију у ЕУ. Наравно, политика Берлинског процеса се неће променити и надамо се да ће Косово наставити да учествује. Међутим, ако оно настави да блокира сваки даљи напредак на регионалном заједничком тржишту, наћићемо начин да наставимо овде без Косова. Ово укључује деблокирање доношења одлука Цефте", наводи се у ставу немачке амбасаде у Приштини подељеном медијима на албанском.

Немачка је преузела улогу деблокаде међународних и регионалних иницијатива, насталих одлукама владе Аљбина Куртија. Немачка је преговарала о пакетном споразуму о уклањању Унмика из Цефта  одлучивања како би Приштина могла да представља саму себе.

Истовремено, од владе у Приштини се тражи да укине забрану увоза робе из централне Србије.

"Ако решење Цефта постане немогуће са Косовом, мораће да се деси без њега. Биће одлука Косова у којим деловима регионалне сарадње ће наставити да учествује", категорични су из немачке амбасаде.

Приштина је другу годину под санкцијама ЕУ, којима су блокирана инвестициона средства у висини од око 300 милиона евра, а сада им прети и искључење из Берлинског процеса и Плана раста за Западни Балкан.

Сарацин: Забрана пласмана српске робе је проблeм и за немачке произвођаче у Србији

Ма колико био, како каже, "прокосовски оријентисан", Мануел Сарацин не може да пређе преко једностраних потеза владе у Приштини, пре свих преко забране српске робе, усмено донете, а која погађа и немачке фабрике и произвођаче на територији централне Србије.

Сарацин каже да је Немачка понудила важну могућност за Приштину, предлажући решење које ће јој омогућити да буде представљена у телима Цефта и да се обезбеди заједничко регионално тржиште.

"Нудимо решење које омогућава Косову да се представља у ЦЕФТА телима и да обезбеди заједничко регионално тржиште, тако да се ЦЕФТА може проширити у корист становништва у целом региону Западног Балкана. Понудили смо споразум с једне стране, слушајући жељу Косова да буде представљено у органима ЦЕФТА, а затим смо понудили немачко-европску безбедност и безбедност граница. Али морамо бити јасни, ми, Немачка, желимо слободну трговину у региону и то укључује робу из Србије. Не само српска роба, већ и немачки производи који се производе у Србији не смеју да уђу на Косово и то није у складу са нашим принципима слободне трговине. Не можемо да направимо такав споразум за заједничку трговину на регионалном тржишту, имајући овакву ситуацију", нагласио је Сарацин медијима у Приштини.

Како би омекшао владу у Приштини и албанској јавности на КиМ објаснио тежину евентуалног искључивања из регионалних инцијатива, Сарацин је поменуо оживљавање иницијативе "Отворени Балкан".

"Ако се не обезбеди успех заједничког регионалног тржишта и великог плана Европске комисије, а камен темељац тога ће бити самит 14. октобра у Берлину, наравно да ће одмах уследити Отворени Балкан. Дакле, Отворени Балкан је створен да заобиђе Косово. Почели смо да радимо да Косово буде за истим столом, са истим правима, на истом нивоу са осталима. Морамо ићи напред, не можемо оставити цео регион да чека ову сарадњу. Не можемо да угрозимо заједничко регионално тржиште и Берлински процес не може да успе. Дакле, то није ни у интересу Косова, ни у нашем", рекао је Сарацин.

По њему, Приштина не може да блокира друге из региона. Нада се да ће учествовати на самиту у октобру, али да неће бити позвана у привремени механизам ако не крене са уклањањем трговинских мера, које по његовом мишљењу не доносе већу сигурност, већ делују против слободне трговине, па и за немачке производе из Србије.

"Косово треба да буде за столом. Ако Влада Косова каже да им се не свиђа овај споразум и да им други нуде више, наравно да су слободни да донесу ову одлуку. Они једноставно неће имати прилику да блокирају нас и осталих пет у овом региону у овој сарадњи", нагласио је Сарацин.

Последице ако не поступи у складу са немачким саветом за Цефта споразум, биће ускраћивање понуђене користи од договора.

"Договор је на столу. Ако Косово не искористи ово, неће стићи ни до осталих ствари на том столу. Јасно смо ставили до знања да овај механизам има могућност да се Косово врати касније, али је тада цена већа. Понекад је боље потписати уговор него чекати касније, јер и цена може да се помери. Био сам у Бриселу и неки људи су ми говорили да ће, ако Косово блокира Цефта, бити веома тешко да се придружи Плану раста и приступ тржишту ЕУ. Конкретно за Косово, то би могло бити препрека у ЦЕЕПА плану. Последице, дакле, могу бити по људе, по грађане. Дакле, можете блокирати само себе, не можете блокирати друге. Међутим, ово није удар на Косово, већ хитна потреба да се напредује у овој регионалној сарадњи. Немачка не може да чека Косово, ако не успе да се договори", подвукао је Сарацин.

Влада премијера Аљбина Куртија у Приштини у јуну прошле године усменом одлуком забранила је пласман и продају производа из фабрика у централној Србији. Тада су одлуку у влади објаснили наводним безбедносним разлогом и страхом да у комионима са робом, наводно, може бити и оружја.

Погледајте ОВДЕ борбена дејства руске авијације

Извор: РТС

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА