Током последњих година, Немци су били заокупљени миграцијама и сукобом у Украјини, а за то време њихова економија је тихо имплодирала, додаје овај лист. Економске слабости подстичу страховање да ће ова земља суочити са политичким екстремизмом.
Економски проблеми су сада у првом плану. То су лоше вести за канцелара Олафа Шолца и његову "семафор коалицију". Чак и пре недавних економских проблема, Шолц се суочио са најнижим оценама поверења које је добио неки немачки лидер. Најнижи ниво поверења током шеснаестогодишње владавине Ангеле Меркел био је 40 одсто, док је Герхард Шредер досегао дно са 24 одсто.
Шолц ће ове недеље доживети вероватно још једно понижење: победу деснице на регионалним изборима у Немачкој, у његовој матичној држави Бранденбург. Шолцова Социјалдемократска партија (СПД) влада Бранденбургом од уједињења Немачке.
Међутим, анкете показују да сада води десничарска партија Алтернатива за Немачку (АфД), а питање је да ли ће његова ослабљена коалиција уопште потрајати до следећих савезних избора.
Немачка економија је у кризи
Пре 15-ак година, Немачка је изгледала као да је пронашла магичну формулу за просперитет. Са индустријском базом, заснованом на технологијама из 19. века, Немачкој је све теже да остане конкурента. Компаније "Тесла" сада вреди више од четири пута више од немачке аутомобилске индустрије, а ту је и све моћнија Кина.
Изгледа да се Немачка сада суочава само са лошим вестима: амерички гигант у производњи чипова "Интел" објавио је да замрзава планирану инвестицију, вредну 30 милијарди евра. Инвестиција, која је требало да донесе 3.000 радних места, била би највећа инвестиција неке стране компаније у историји Немачке.
Ова вест је уследила након вести да "Фолксваген", по први пут у својој 87-годишњој историји, разматра затварање фабрика у Немачкој. Ово је потресло Немачку, суочавајући је са чињеницом да се налази у продуженој стагнацији која је почела 2020. године.
Економски изгледи Немачке могу да буду само мрачнији. Као што је недавно саопштио економски институт "Ифо": "Немачка економија је у кризи." Поред брзог старења друштва и ниске продуктивносте, земља је тешко погођена и падом домаће потрошње.
Немачка индустрија погођена је сукобом у Украјини, која јој је онемогућила приступ јефтином руском гасу. У Дуизбургу, компанија "Тисен Круп", некадашњи шампион у производњи челика, бори се да некако опстане, упркос обећаним субвенцијама немачке владе од око две милијарде евра.
Циљ владе је да Дуизбург претвори у центар за "зелени челик", замењујући досадашње пећи на угаљ. Немачка индустрија челика запошљава око 80.000 радника, али већина произвођача је смањила производњу због презасићења, изазваног слабошћу немачке аутомобилске аутомобила, констатује "Политико".
Пре неколико месеци се чинило да ствари тешко могу да се погоршају за СПД. На европским изборима у јуну, ова странка је током више од једног века претрпела најгоре изборне резултате. На државним изборима на истоку Немачке, странке из коалиције коју предводи СПД претрпеле су тежак пораз.
Лидер Хришћанско-демократске коалиције Фридрих Мерц недавно је изјавио: "Желимо и морамо да останемо индустријска земља."
Али, имајући у виду структурне проблеме са којима се суочава немачка привреда, преокрет у немачкој индустрији је мало вероватан. Изгледа да је време да Немци почну да се мире са падом своје некад велике економије, закључује "Политико".
Прочитајте ОВДЕ шта је Зеленски поручио својим савезницима
Извор: РТ Балкан