Став администрације председника Реџепа Тајипа Ердогана је да се геополитичко тежиште одаљује од развијених економија, кажу извори.
''Турска може да постане јака, просперитетна, престижна и ефикасна земља ако истовремено унапреди своје односе са Истоком и Западом. Било који други метод неће користити Турској, али ће јој штетити'', рекао је Ердоган током викенда.
Како наводи Блумберг, одлука Турске да приступи БИРКС-у делимично долази након извесног захлађења у односима са Западом, до којег је дошло након што је Турска одлучила да остане у добрим односима с Русијом.
Групу БРИКС чине Бразил, Индија, Кина, Јужна Африка, Иран, Уједињени Арапски Емирати, Етиопија и Египат, а Саудијска Арабија је позвана да се придружи.
Крајем октобра у Казању у Русији може бити речи о кандидатури Турске, наводи Блумберг.
Малезија, Тајланд и Азербејждан су међу осталим земљама које настоје да се учлане у БРИКС.
Подсећамо, одбор Европског парламента је 20. фебруара 2019. године изгласао суспензију преговора о приступању Турске у ЕУ, што је изазвало критике турске владе. Турски преговори о приступању су стога фактички заустављени и не могу се разматрати даља поглавља за отварање или затварање, као ни даљи рад на предвиђена је модернизација царинске уније ЕУ-Турска.
Дана 30. јануара 2023. године, Табела шесторице (тада главна опозициона алијанса) у Турској објавила је меморандум о разумевању за заједничку политику. Поново је потврдила намеру опозиције да настави преговоре о придруживању ЕУ ако буде изабрана на изборима те године. Једна је од девет актуелних земаља кандидата за чланство у ЕУ, заједно са Албанијом, Босном и Херцеговином, Грузијом, Молдавијом, Црном Гором, Северном Македонијом, Србијом и Украјином.
Прочитајте ОВДЕ о статистикама смрти у украјинским редовима
Извор: Правда / Политика