Хидролог Дејан Владиковић рекао је за РТС да се врх таласа на улазу у Србију очекује 25. септембра и да ће трајати од седам до десет дана, али да ће бити око 60 центиметара нижи у односу на 2013. годину.
Владиковић је рекао да се очекује да врх таласа код Бездана буде 25. септембра, код Новог Сада два дана касније, а код Земуна, Београда и Панчева око 28. септембра.
- Овај талас је јако сличан ономе на Дунаву који је био 2013. године у јуну месецу. Код Будимпеште ми видимо да је данас врх таласа, то се потпуно поклапа са подацима које ми имамо и он је негде за 60 сантиметара нижи од онога што је било у јуну. Ми очекујемо код Бездана да би он био за 75 сантиметара при врху таласа нижи него што је то било у јуну 2013. године - рекао је Владиковић.
Додао је да ће талас трајати нешто дуже, како због саме природе таласа, тако и због топљења снега на Алпима.
- Нећемо имати стреловит пад након врха таласа, него ће то потрајати наредних седам до десет дана. Неће превазићи границу ванредне одбране од поплава, што је позитивно и што је одлична околност - истакао је Владиковић.
Навео је да постоје критична места у инундационом подручју, али да надлежни предузимају мере за спречавање већих последица.
Владиковић је истакао да, због рада хидроелектране на Ђердапу и испуштања воде, водостај низводно од Сланкамена неће достићи ни границу редовне одбране од поплава.
Напоменуо је да је реч о изузетно ретком догађају и да је у овом периоду уобичајен низак водостај, а да је циклон кренуо изнад Ђенове и да је због високе температуре мора настала велика количина влаге, због чега је уз хладан ваздух са севера настао циклон.
РЕГИОН НА ИВИЦИ КАТАСТРОФЕ: Хитна седница Савета безбедности УН после израелских напада на Бејрут
Извор: Информер.рс