Вашингтон ће у наредних 12 месеци окончати међународну мисију коју предводе Американци у Ираку, наводи се у заједничком саопштењу Ирака и САД, издатом услед ескалације тензија на Блиском истоку, док Израел и Хезболах размењују ватру и прете да ће проширити сукоб у Гази.
Након интензивних разговора између ирачке Више војне комисије, САД и међународне коалиције, америчка војна мисија ће прећи на билатерално безбедносно партнерство, прецизира се.
Постепено укидање војног присуства Америке у овој држави, трајаће закључно до септембра 2025, док ће се окупација коалиционих снага нафтом богатих области суседне Сирије наставити најмање до септембра 2026. како би се "спречило повратак терористичке претње ИСИС-а", додаје се у саопштењу.
Комисија ће радити на механизмима потребним да би се олакшала транзиција и "осигурала физичка заштита саветника Коалиције присутних у Ираку", наводи се
Пентагон је, међутим, нагласио да, иако се америчка мисија мења, то не представља њено потпуно повлачење.
"Не, САД се не повлаче из Ирака. У земљи ће се само променити наш отисак", рекла је портпарол Пентагона Сабрина Синг.
Багдад је у формалним преговорима о повлачењу америчких трупа најмање девет месеци, а слични позиви ирачких званичника трају годинама.
Ирачки премијер Мохамед Шија ал Судани рекао је у прошлонедељном интервјуу за "Блумберг" да Ираку више нису потребне америчке трупе на својој територији.
"Ирак 2024. није исто што и Ирак 2014. године. Од ратова смо прешли ка стабилности", рекао је он.
САД су извршиле инвазију на Ирак 2003. године, тврдећи да та држава поседује оружје за масовно уништење – тврдња која је касније утврђена као лажна. Америчка кампања бомбардовања "шока и страхопоштовања" опустошила је велике делове Ирака и срушила владу Садама Хусеина, оставивши земљу у хаосу и створивши плодно тло за екстремистичке групе као што је Исламска држава.
Након ширења Исламске државе у деловима Сирије и Ирака 2014. године, америчке трупе су се вратиле у земљу. Коалиционе војне операције су завршене 2021. године, остављајући око 2.500 америчких припадника трајно присуство у Ираку.
Оклевање САД да оду може бити повезано са страхом од сличних катастрофалних последица као што је америчко повлачење из Авганистана, приметио је "Блумберг".
Последњих месеци, америчке трупе су рањене ракетним нападима на америчка војна места у Ираку и Сирији усред појачаних тензија у вези са израелском кампањом у Гази.
НЕ ПРИМАМО УКРАЈИНЦЕ: Ова НАТО земља донела је драстичну меру која је ућуткала Вашингтон!
Извор: Рт.рс