Најновије

СТИГЛЕ ОЗБИЉНЕ ОПТУЖБЕ ИЗ ПЕКИНГА: Америку сачекао непријатан призор у Азији!

Вашингтон треба да престане да „блати“ Кину, посебно када је у питању став Пекинга о украјинском сукобу, рекао је министар спољних послова Ванг Ји америчком колеги Ентонију Блинкену.

Двојица високих дипломата састали су се на маргинама Генералне скупштине УН у Њујорку како би разговарали о тензијама у билатералним односима и међународним питањима.
Непријатељства између Москве и Кијева су била велика на дневном реду, пошто је Блинкен прекорио Кину због, како је тврдио, подстицања руске „ратне машинерије“.
Амерички државни секретар је оптужио да, иако Пекинг каже да жели мир, „дозвољава својим компанијама да предузму акције које заправо помажу руском председнику Владимиру Путину да настави агресију, што се не уклапа“.

Ванг Ји је узвратио, рекавши, како цитира кинеско министарство спољних послова, да „Сједињене Државе треба да престану да блате и намештају Кину, да намећу санкције неселективно, и да престану да користе ово као изговор за стварање конфронтације и подстицање конфронтације између табора“.
Пекинг, додао је он, задржава „отворену и надређену позицију“ у вези са украјинским сукобом и „увек је инсистирао на промовисању мира и дијалога, и улагао је сопствене напоре да промовише политичко решење“.

Прошлог месеца, САД су објавиле нову листу санкција против скоро 400 компанија и појединаца, укључујући оне из Кине, УАЕ и Турске, због, како Вашингтон каже, њихове подршке Русији у украјинском сукобу.

У то време, Стејт департмент је изразио посебну забринутост због „величине извоза робе двоструке намене“ из Кине у Русију, за који је тврдио да је помогао Москви да реши „критичне празнине у циклусу руске производње одбране“.

Након почетка сукоба у Украјини, Кина је одбила да се придружи западним санкцијама против Русије, а трговина између њих је од тада стално расла.

Пекинг се такође позиционирао као неутрална страна у кризи, више пута позивајући на мировне преговоре.

Коментаришући везе са Пекингом, Путин је одбацио идеју да Русија постаје превише економски зависна од Кине, инсистирајући да је економија ЕУ у том погледу много рањивија.

Ко је био лидер Хезболаха Хасан Насрала и како ће његово убиство утицати на сукоб на Блиском истоку?

Извор: Информер.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА