Он је у интервјуу за "Политику" навео да избор Доналда Трампа нуди снажне изгледе за добре односе Америке и Србије, али је указао да Београд треба да формулише кохерентан комплет циљева за то.
"Нисам сигуран да смо до сада приметили да је Београд израдио стратегију, која би заинтересовала и подстакла подршку Вашингтона", истакао је Копли.
Према његовим речима "српска велика стратегија за америчку подршку требало би да укључи холистички процес о питању Косова, Републике Српске и приступу Србије Јадранском мору".
Говорећи о могућности да Трамп прихвати програм већег разумевања према Републици Српској, Копли је навео да је јасно да је Босна и Херцеговина неуспела држава без Републике Српске.
"Можда бисмо могли да се питамо колики би могао да буде притисак Сарајева у светлу појачане позиције и регионалне важности Србије и губитак ефективне ЕУ у светлу национално-патриотских европских земаља", рекао је Копли.
Изразио је мишљење да је чак и Дејтонски споразум имао циљ да разбије регионално јединство српског православног народа.
"Међутим, и Дејтонски споразум пружа Републици Српској неку ширину и заштиту, што би морало бити потврђено пре сваког разматрања независности Републике Српске и уједињења са Србијом", наводи је амерички политиколог.
У вези са очекивањима о потезима које би Трамп могао да повуче у првих сто дана свог мандата, Копли каже да су приоритети новоизабраног америчког председника усмерени на унутрашњу политику, што ће, како оцењује, довести да јачања национално-патриотских снага у Европи и озбиљних разговора о распаду Европске уније.
"То можда неће бити тако очигледно у виду неког формалног повлачења чланица ЕУ, колико у њиховом отпору да се повинују захтевима Брисела", истиче Копли.
Русија неће повући ни један метар са до сада заузетих територија
О могућностима решавања сукоба у Украјини и на Блиском истоку, Копли истиче да би до прекида ватре могло да дође и пре 20. јануара, дан пре уласка Трампа у Белу кућу, када би, како каже, почели и преговори.
Истиче да би прекид ватре у Украјини био први важан корак напред, али да ће крајњи преговори о решавању конфликта бити тешки.
Копли верује да неће бити могуће за Украјину да прихвати било шта, сем прелазног споразума, без формалног пристанка на повратак старих руских територија. Додао је да ће бити потребне године за успостављање перманентних граница, које би Кијев прихватио.
Оцењује да се Русија неће повући ни један метар са до сада заузетих територија.
"Прелазни мировни споразум би подразумевао сагласност Русије и НАТО да заједнички гарантују привремене границе које би прихватила Русија и Украјина", сматра Копли.
Додао је да би то "вероватно била прихватљива ситуација за све, осим за Владимира Зеленског.
"Ако он не буде у стању да јавности представи исход као победу, што неће бити лако, његова лична судбина ће бити доведена у опасност и биће му потребно сигурно уточиште", каже Копли.
Рекао је да је то можда нешто о чему Трамп већ разговара, упркос, како је указао, незадовољству због намерног настојања Зеленског да ескалира ратну ситуацију у прелазном периоду америчке администрације.
Извор: РТ