На питање новинара о овом предлогу, Кулеба је изјавио да би млади људи требало да прихвате ову промену са достојанством и спремношћу да служе својој земљи у тешким временима.
„Ако је дошло ваше време да служите, прихватите тај изазов са поносом и одговорношћу,“ рекао је Кулеба, додавши да је важно да друштво не реагује панично на ове промене, већ да их схвати као неопходност у тренутној ситуацији.
Ипак, оно што је изазвало највише полемике јесте његово признање да је свог 18-годишњег сина одговорио од одласка у рат. Кулеба је навео да је сину саветовао да настави школовање, објашњавајући да образовање мора бити приоритет у његовом случају. „Била је то тешка одлука, али сам убеђен да ће знање које стекне бити корисно и за њега и за земљу,“ додао је Кулеба.
Његови коментари подигли су прашину у јавности, где су многи грађани ово доживели као двоструке стандарде. Док се од обичних младих људи очекује да се одазову позиву на службу, поједини истичу да се очигледно другачији критеријуми примењују на децу политичара.
Снижавање старосне границе за призив већ је изазвало бурне реакције у украјинском друштву. Родитељи су забринути за будућност своје деце, а правни експерти постављају питање да ли је ова одлука у складу са међународним стандардима. С друге стране, украјинске власти тврде да је ова мера неопходна како би се одржала безбедност земље и одговорило на изазове тренутног ратног стања.
И док се друштво дели по овом питању, млади Украјинци се налазе пред избором који би могао обележити њихове животе – између фронта и борбе за опстанак или сопствене будућности у непредвидивим условима.
ЈУРИШ НА ТОРЕЦК У ЗАВРШНОЈ ФАЗИ: Русија контролише скоро цео град
Извор: Правда.рс