“Ово има изузетан значај и за међународни положај Србије. Партнерство уводи редовност у размену између наших институција и доприноси развоју односа у областима економије, нових технологија, културе и просвете, са већим бројем стипендија", рекао је Ђурић.
Навео је и да ће сарадња обухватити и домене одбране и безбедности, као и разматрање спољнополитичких тема где Србија и САД можда немају потпуну сагласност.
"Улазимо у фиоку пријатељских држава, што је изузетно значајно за Србију", закључио је српски шеф дипломатије.
Нова ера Доналда Трампа и шанса за Србију?
Ђурић сматра да Србија води избалансирану спољну политику, верујући да стратешки дијалог са САД није на штету односа Београда са другим међународним партнерима.
"Ово партнерство има двопартијску подршку у САД, што смо већ видели у изјавама конгресменке Клаудије Тени", навео је пример шеф дипломатије Србије, истичући, како је рекао, њене блиске односе са новоизабраним америчким председником Доналдом Трампом.
Истакао је и да је председник Србије Александар Вучић био један од првих светских лидера који су разговарали са Трампом.
"То указује на изузетну комуникацију између наших држава", навео је саговорник.
Нагласио је и да се не очекују драстичне промене у америчкој политици према Србији, али да ће бити више простора за изношење српских аргумената.
Прочитајте ОВДЕ о губицима украјинске армије у Курској области
Извор: РТС