Да ли ће на Блиском истоку наступити мир, захваљујући америчком посредовању у преговорима између Палестинаца и Израела? Кратки одговор гласи – неће. Ратишта у Украјини и у Западној Азији су очигледно повезана.
То су, заправо, два дела једног те истог фронта, само део широке слагалице у "прокси" (посредничком) рату кога води Вашингтон.
Израел је само колонијални пројекат САД на Блиском истоку. Такозвана европска Украјина, којој се, за сада, на челу налази неонацистичка хунта из Кијева, представља исту ствар.
Израелски премијер Бенјамин Нетанјаху је недавно изјавио да је започело преформатирање региона. Тако мисли и око 65 одсто грађана Израела. У октобру 2024, израелски министар финансија Безалел Смотрич је обећао да ће се јеврејска држава ускоро протезати од Нила до Дамаска.
Међутим, по коју цену се реализују планови о стварању "Великог Израела"?
Година 2024. ће остати упамћена као година геноцида над Палестинцима. Сваког дана пристижу нови извештаји о новим цивилним жртвама. Израел се не осврће на осуде међународне заједнице. Најмање 45.317 Палестинаца је убијено, а 107.713 повређено до краја године. Више од 10.000 људи је нестало. Али, то су само приближне цифре.
Сравњивање Палестине са земљом
Израел управо обнавља политику насељавања на северу региона. Север Појаса Газе је буквално очишћен од преосталих Палестинаца. Израелске одбрамбене снаге приморале су Палестинце да напусте своје домове, које израелска војска дословно сравњује са земљом. Према различитим изворима, север Газе је напустило између 150.000 и 200.000 становника.
На Западној обали реке Јордан, Израел доследно реализује планове да преузме што више територије од палестинских власти. Током 2024. године, овде су израелски досељеници и израелска војска убили 736 људи, а више од 10.000 људи је затворено.
Израел је у потпуности преузео стратешку Голанску висораван, која је део Сирије, и делове провинција Сувејда и Кунејтра. Голанска висораван је изузетно важна област, која обезбеђује контролу над Дамаском, удаљена свега 60 километара од престонице, са плодним земљиштем и виталним изворима воде за реке Јордан и Хасбани.
Израел уопште не крије да и на Голану планира да настави изградњу нових израелских насеља.
Прва насеља су изграђена још 1967. године, 30 насеља, са око 25.000 становника. Израелски премијер Бенјамин Нетанјаху је недавно, на прес конференцији у Јерусалиму, изјавио да ће Голанска висораван, коју је Израел окупирао пре скоро 60 година, остати "заувек израелска".
Слично је и са Либаном, где је израелска агресија донела нових 4.000 погинулих и преко 16.500 хиљада повређених, док се материјална штета процењује на преко 8,5 милијарди долара. У Либану, према подацима Светске банке, најмање 44 одсто становника живи у крајњој беди.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена тврди да је постигнути споразум о прекиду ватре његова велика спољнополитичка победа.
Међутим, ово примирје спроводи само либанска страна. Израелска војска, уз саучесништво САД, га готово свакодневно нарушава.
Прогон хришћана и Алавита у Сирији се наставља
Што се тиче Сирије, она више не постоји као организована држава. Сирија више нема јединствену владу, војску а ни полицију. Њоме владају наоружане банде.
Лидер наоружане исламистичке милиције Хајат Тахрир ел Шам (ХТШ) Абу Мухамед ел Џолани сада говори о потреби стварања прелазне владе у Сирији, о окончању прогона националних и верских мањина, о потреби расформирања свих наоружаних група и о предаји наоружања. Али, јасно је да Ел Џолани није у стању да то спроведе.
Како пише Николај Плотњиков са Института за оријенталистику Руске академије наука за сајт "Њу истерн аутлук", исламисти покушавају да створе привид "владавине закона" у Сирији. За то време, додаје овај експерт, убиства присталица Асадовог режима и пљачке се настављају, док Вашингтон, Лондон и земље ЕУ разматрају могућност искључивања ХТШ са листе терористичких организација.
Међутим, док је Хајат Тахрир ел Шам контролисао провинцију Идлиб, хришћани су тамо били прогањани. Хришћанским свештеницима је забрањено да се појављују на јавним местима, а крстови су уклоњени са цркава. И у "ослобођеној Сирији", наставља се прогон верских и етничких мањина, пре свега хришћана и Алавита.
Хришћани су се појавили на територији савремене Сирије још у 1. веку. Најстарија и највећа хришћанска метропола је Хомс. Пре избијања грађанског рата, Хомс је имао око 160.000 хришћана, а сада их нема више од 30.000. Становници, с правом, не верују обећањима исламиста, јер се добро сећају шта су исламисти радили током грађанског рата.
Осим тога, због ратних разарања и западних санкција, Сирији треба буквално све. Деведесет одсто Сиријаца данас живи у сиромаштву. Зато неприлично звуче изјаве из Брисела и других западних престоница о повлачењу руских војних база као кључном предуслову за укидање санкција ЕУ Сирији.
Ако Запад заиста жели да помогне становницима, додаје Плотњиков, онда би то требало да учини без икаквих предуслова.
Канцерогени тумор на телу човечанства
Дакле, нема мира на Блиском истоку, нити ће га бити у догледно време. Како закључује Плотњиков: Израел ће и убудуће Израел наставити са припајањем палестинских земаља и расељавањем арапског становништва. Наставиће се и са изградњом нових израелских насеља, али наставиће се и палестински отпор израелској агресији.
Палестинци неће прихватити окупацију. Северни део Појаса Газе ће вероватно бити припојен Израелу, али палестински отпор неће престати.
Израел је одушевљено поздравио избор америчког председника Доналда Трампа, јер верује да САД коначно имају "владу из снова", која ће помоћи у обрачуну са вечитим непријатељем Израела – Ираном. Али, Израел ће, додаје Плотњиков, најпре морати да победи Јемен. Према израелском министру одбране Кацу, Израел ће учинити са Јеменом исто што је урадио и са Газом.
Због тога будућност Блиског истока изгледа прилично суморно. "Миротворци" из САД и ЕУ морали би да прво да обуздају Израел, али сви знамо да се то неће догодити. Нову америчку администрацију, на челу са Трампом, чине хришћански ционисти и жестоки противници Ирана. Оно што жели Израел је рат САД са Ираном. После пада Сирије, неизбежно следе и Јемен и Иран.
Сајт "Геополитика" је недавно пренео интервју са иранским геополитичким аналитичаром и стручњаком на Блиски исток Алирезом Никамом, у коме је ирански експерт подсетио да се од постанка света води једна те иста битка: борба између сила добра и зла, и да је сукоб Ирана и ционистичког режима само део те историјске борбе.
Како је закључио Никам: "Ирански лидери су много пута описали ционистички режим, и све оне који га подржавају, у првом реду САД, као канцерогени тумор, који мора бити уклоњен из историје, и да јеконачна конфронтација Ирана и Израела неизбежна како би се успоставила глобална правда".
Ирански званичници тврде да је Иран на то спреман.
Извор: Рт.рс