Најновије

ЂУРИЋ ПУН ОПТИМИЗМА: Курти нема чему да се нада - Трампова администрација га види онаквог какав јесте!

Министар спољних послова Србије Марко Ђурић изјавио је вечерас да са новом америчком администрацијом, под вођством Доналда Трампа, Аљбин Курти нема чему да се нада, јер га, како је навео, виде онаквог какав он заиста јесте. Поручио је да је највећи ресурс Србије на Косову – српски народ, као и да ће се материјална помоћ и дипломатска активност државе појачати.
Ђурић

Ђурић

Говорећи о Косову, и као некадашњи директор Канцеларије за КиМ, Ђурић је за Курир ТВ рекао да је за Србију највећи ресурс на Косову српски народ који опстаје на том простору.

„И Влада Србије и председник су појачали подршку да би народ опстао у условима незабележеног притиска и терора Аљбина Куртија. Од Другог светског рата, нисмо имали период у којем је организована репресија овако узела маха“, упозорио је министар.

Указао је да Курти не ужива ни близу онај положај у новој америчкој администрацији који је можда уживао иницијално у појединим политичким круговима блиским одлазећој, подсетивши да косовски премијер више година није примљен на високом нивоу у Вашингтону.

„Са новом америчком администрацијом, Курти нема чему да се нада и радује, јер су прозрели његов недемократски и ауторитарни карактер, његову енверистичку политику и они, бар део њих са којима сам разговарао, одају утисак да га виде онакав какав он јесте“, рекао је Ђурић.

Са друге стране, министар је указао да не треба имати илузију да ће САД да промене став око Косова, јер – неће. Додао је, међутим, да се околности мењају.

„Верујем да ћемо, када та тема дође на дневни ред нове администрације, а не очекујем да дође у првим недељама и месецима, имати саговорнике којима ћемо моћи да предложимо различита креативна и конструктивна решења и да им укажемо на положај српске, хришћанске заједнице, која је изложена страховитој дискриминацији“, рекао је Ђурић.

Додао је да верује да ће, уз сву муку кроз коју пролазе Срби на Косову, ипак долазе боља времена и да ће 2025. пружити више шансе.

Најавио је и да ће се материјална подршка Србима на Косову, као и дипломатска активност по том питању само појачати, подсетивши да је и председник Вучић затражио и од Канцеларије за КиМ и од Министарства које он води додатно ангажовање у дипломатској борби за Косово.

Ђурић је указао и да нема сумње да ће Приштина покушати да добије нова признања, али да ће Србија радити да то спречи, као што је прошле године спречила чланство Косова у Савет Европе, које, подвукао је, ничим нису заслужили.

„Наставићемо да се жестоко залажемо за наше интересе. У Министарству је већ формиран Центар за заштиту територијалног интегритетта, а свака амбасада и конзулат Србије биће ’мала Канцеларија за КиМ’“, рекао је министар Ђурић.

Морамо да изградимо наш лоби у САД

Министар је истакао и да је неопходно да Срби, као што су то већ учинили Албанци, изграде свој лоби у Америци и придобију, не само политичку класу у Вашингтону, већ и у другим центрима одлучивања које имају полуге моћи на терену на Косову.

Он је рекао да је стратешки дијалог са САД веома битан у јачању односа са Вашингтоном, али и за положај Србије у међународној арени.

Подвукао је да стратешки дијалог са САД није на уштрб односа са другим партнерима у међународној заједници, већ само може да повећа цену и позицију Србије.

Рекао је да и даље постоји низ тема у којима нема слагања са САД, додајући да је Косово једна од тих тема, али да постоји огромна потребна и простор да се добију нови савезници.

Подсетио је да је конгресменка Клаудија Тени, председница Српског кокуса, предложила закон којим се захтева да се Куртијевом режиму обустави сва помоћ, док не буде повукао своје снаге са севера, престао са терором над Србима и док не буду ослобођени затвореници.

„Ми можемо да држимо какве год хоћемо родољубиве говоре о Косову и Метохији, али ако ми не будемо урадили, што су урадили косовско-метохијски Албанци, да изградимо наш лоби у САД и да придобијемо не само политичку класу у Вашингтону, већ и другим центрима одлучивања које имају полуге моћи на терену, можемо само међу собом да тражимо Бранковића“, објаснио је Ђурић.

Рекао је да ће стратешки дијалог помоћи да имамо савезника у новој администрацији којем је могуће указати да су хришћани на Косову прогоњени, да се патријарху не дозвољава да уђе на Косово на Божић зато што то „следбеник тоталитарне идеологије брани“.

Ђурић је указао да у САД живи преко милион људи српског порекла.

„У САД имамо 137 активних парохија Српске православне цркве. Знате шта је потребно да парохија функционише у Америци? То није само да се подигне црква, већ мора да се плаћа порез, да се плаћа свештеник, и спроводе различите активности. Имамо 137 живих центара у којима се изучава српски језик и култура. Имамо и јасну слику који чланови конгреса су из округа тих парохија. Наша заједница почела је да делује“, нагласио је он.

Рекао је да сада Србија потпуно разуме како изгледа механика утицаја у САД.

Оценио је да је стратешки споразум у области енергетике, који је потписан прошле године, од кључног занчаја за српско-америчке односе и да се фино уклапа у дугу историју односа, јер је са САД најстарији међународни споразум на снази који Србија има, а то су трговински споразум и конзуларна конвенција.

„Сада ово представља нову базу сарадње. Данас је енергетска безебдност предуслов развоја. Како се српска економија развија великом брзином изузетно је значајно што можемо да рачунамо на приступ новим тенологијама које САД несумњиво имају. Тиме добијамо даљу диверсификацију нашег снабдевања“, објаснио је Ђурић.

Потписивање стратешког партнерства у области енергетике, каже, био је увод у закључивање почетка стратешког дијалога.

„То је за нас од изузетног политичког занчаја не само у односу са САД већ у глобалној арени. Да грађани не помисле да навијамо само за односе са САД. Ми већ имамо стратешки дијалог са девет земаља, додајући највећу економију света и најзначајнију земљу западне демократије прешли смо из групе једне широке масе разноликих земаља, у групу пријатељских држава“, казао је он.

Подсетио је да Србија има јасан циљ да у 2025.буде најбрже растућа економија у Европи, и да независна самостална политика коју води Београд даје Србији додатну тежину у геополитичким условима.

„Наша полтика је доследна, није дизајнирана да се допадне онима који су навијачки расположени. Поштована је од САД. Отварањем стратешког дијалога одато је признање таквој политици Србије“, нагласио је он.

Ђурић је подсетио да је Србија земља у којој највећи проценат грађана подржава изабраног председника САД Доналда Трампа у Европи.

Истакао је да постоје разлози да Србија верује да ће односи са доласком нове администрације у Вашингтону ићи у позитивном правцу.

С тим у вези је подсетио да је председник Србије Александар Вучић био међу првих 10 светских лидера који су разговарали са Трампом после избора.

„Изузетно је значајно што је сада договорен стратешки дијалог. То је двопартијска ствар. Технички дијалог се одржава, и то једна од предности формата, редовно, најмање једном или два пут годишње. То значи не морате да улажете политички капитал и кредит да заказујете састанке на врху, аутоматски се заказују“, објаснио је он.

У наредним недељама именовање амбасадора Србије у САД

Ђурић је изразио очекивање да ће у наредним недељама бити именован амбасадор Србије у САД.

„Очекујемо у наредним недељама и именовање новог амбасадора Србије у Вашингтону и снажан замах са новом администрацијом у САД за нове сусрете и иницијавите, као и активности наше дијаспоре“, рекао је Ђурић.

Додао је да ће као министар спољних послова ставити приоритет на сарадњу са тимом Доналда Трампа, чију посету Србији прижељкује.

На питање ко се очекује да месту амбасадора Србије у САД, није могао да одговори, јер то, како је навео не дозвољавају дипломатска правила.

Када је реч о санкцијама НИС-у, Ђурић је рекао да се Србија принципијелно противи санкцијама, као механизму политичког, економског и другог притиска.

„Санкције су за нас проблем, али српско руководство се на одговоран и озбиљан начин поставило према овој теми. Председник и тим Владе Србије су месецима, па и годинама уназад радили на енергетској безбедности земље“, рекао је Ђурић.

Указао је и да је актуелна администрација свесно санкције увела на овакав начин, уводећи конгресну процедуру, што значи да не може председник сам да их укине, како би то отежали Доналду Трампу.

„Ово је комплексан политички, економски, енергетски проблем, али сигуран сам да ћемо успети да га превазиђемо. Налазимо се у ситуацији која захтева максималан ангажман и принципијелност. Никоме нећемо отимати имовину. Нисмо ми уводили санкције, нити допринели да ескалирају тензије, нудмо да Београд буде место сусрета, желимо да не штетећи никоме и чувајући свој интерес, нађемо решење. Важно је да неће бити несташица, ценовних шокова, нити прекида у снабдевању, остало је ствар нашег труда, рада и упорности да нађемо решење“, рекао је Ђурић.

Прочитајте ОВДЕ о акцији руске авијације у Курској области

Извор: Косово Онлајн

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА