"Западне компаније које су традиционално куповале руски гас су под интензивним политичким притиском. Ипак, 2024. године испоруке руског гаса Европи, како природног тако и течног природног гаса (ЛНГ), према прелиминарним проценама, порасле су за 18 одсто у односу на прошлогодишњи ниво и износиће око 53 милијарде кубних метара", рекао је он.
Иако су бројке знатно мање него у периоду пре ковида, овај забележени раст је јасан пример који сведочи о томе да је Русија поуздан партнер и извозник у енергетској области, нагласио је Биричевски.
"Русија је одиграла важну улогу у превазилажењу последица глобалне енергетске кризе 2021-2023 и наставља да гарантује стабилност испорука", подсећа он.
Додао је и да, за разлику од европских политичара, Русија је свесна своје одговорности и обавеза.
Русија наставља интеракцију са западним бизнисима и спремна је да сарађује са свим заинтересованим западним компанијама, под условом да та сарадња буде коректна, изјавио је Биричевски и додао да ипак, с обзиром на околности, неће бити интеракције "као раније".
Глобална економија постаје све распоређенија, њено тежиште се помера ка истоку, оцењује он.
"Видимо да је интеракција важна за стране економске оператере, о чему сведоче сигнали који добијамо од њих. Надамо се да ћемо поново моћи да развијемо ефикасан формат за интеракцију са њима. У најмању руку, увек смо отворени за дијалог", навео је он.
Прочитајте ОВДЕ шта амерички амбасадор Хил каже о америчким санкцијама компанији НИС
Извор: РИА Новости