Прво је ЕУ саопштила да су акције приштинских власти противне закључцима дијалога који се води између под покровитељством Европске Уније, а затим су се огласили и амбасадори Немачке, Велике Британије, Француске и Италије.
Углавном изражавају забринутост без позива на конкретније мере против Куртијевих бандитских потеза и приштинских власти.
Велика Британија је забринута због данашњих акција на паралелним структурама којима управљају Срби широм Косова, стоји у саопштењу британске амбасаде у Приштини.
У саопштењу наводе да су позвали Владу Косова да осигура да се такве акције спроводе у складу са правним оквиром, али и да се узме у обзир чињеница да се многи косовски Срби, укључујуц́и и најугроженије, и даље ослањају на те институције за различите услуге.
„Конструктивно ангажовање Влада Србије и Косова, кроз дијалог уз подршку ЕУ, укључујуц́и пуну примену Бриселских споразума и успостављање ЗСО, најбољи је начин да се ова питања реше“, поручује Амбасада Велике Британије.
Амбасадор Немачке на Косову Јерн Роде поручио је, након последње акције Косовске полиције у којој је затворила низ институција јужно од Ибра, које су деловале у систему Србије, да се слаже да те „паралелне структуре“ на Косову треба укинути, али да се то не чини акцијама попут данашњих.
Роде је на друштвеној мрежи „X“ подржао саопштење које је данас тим поводом стигло из Европске уније.
Додао је да се слаже да паралелне структуре треба укинути, али да „пут мора бити инклузиван“.
„И да будем јасан: у принципу се слажемо да такве паралелне структуре треба укинути. Али пут ка томе мора бити инклузиван. Са акцијама попут данашњих не освајате срца и разум погођених људи“, написао је немачки амбасадор.
Француска амбасада у Приштини изразила је забринутост због затварања српских институција на Косову, наводећи да иако раде „без формалног одобрења“ надлежних органа Косова, пружају услуге које су од великог значаја за свакодневни живот Срба и других заједница.
Из Амбасаде Француске су на друштвеној мрежи „X“ навели да су забринути због једностраног затварања великог броја „паралелних структура Србије“.
„Ове структуре раде без формалног одобрења надлежних органа у Републици Косово, али пружају услуге које су од великог значаја за свакодневни живот косовских Срба и других заједница“, наводе из амбасаде.
Истичу да затварање српских институција може утицати на свакодневни живот грађана.
„Потпуно смо посвећени суверенитету и независности Косова. Међутим, подсец́амо да би питање ових `паралелних` структура требало да се решава у оквиру дијалога који води ЕУ. Имплементација ЗСО, на основу нацрта статуса који је припремила ЕУ, дац́е могућност да настави да нуди одређене услуге грађанима косовских Срба уз пуно поштовање уставног оквира Косова“, наводе из амбасаде.
Како истичу, за жаљење је и што се овај талас затварања дешава током предизборне кампање.
„Овај период би требало да буде прилика да се представе инклузивни изгледи за будућност свих косовских заједница, у складу са мултиетничком природом Косова на шта је позвала међународна заједница 2008. године“, закључује се у саопштењу.
Амбасада Италије на Косову саопштила је да у потпуности подржава став ЕУ по питању затварања српских институција широм Косова.
„Италија у потпуности подржава изјаву Европске уније“, наведено је на друштвеној мрежи „X“ уз линк који упућује на саопштење ЕУ по овом питању.
Из ЕУ је раније саопштено да недавне акције Косова против и затварање структура које подржава Србија, спроведене усред изборне кампање за парламентарне изборе 9. фебруара, се противе обавезама Косова према Европској унији у оквиру процеса нормализације.
У саопштењу се подсећа да је предвиђено да се статус структура које подржава Србија реши кроз дијалог који води ЕУ.
„Косово мора да покаже и остане доследно својим обавезама у оквиру дијалога и свом недавном поновном опредељењу за њега. Док ЕУ постепено буде укидала мере према Косову паралелно са даљим корацима Косова у смањењу тензија на северу, како је наведено у закључцима Савета ЕУ из 2024. године о проширењу, ове акције нису у складу са тим циљем“, наводи се у саопштењу.
Додаје се да Еулекс прати спровођење ових акција у складу са својим мандатом.
Прочитајте ОВДЕ о новим тензијама у вези Гренланда
Извор: Правда.рс / Косово Онлајн