Кинеско министарство државне безбедности упутило је председнику Си Ђипингу упозорења о јачању анти-кинеских осећаја широм света, што би могло довести до директног војног сукоба са Сједињеним Државама.
Анализа, дата председнику у извештају прошлог месеца, закључила је да је “непријатељски осећај” према Кини као резултат текуће пандемије коронавируса порастао на највиши ниво од инцидента на Тргу Тјенанмен 1989. године.
Извештај наводно долази из кинеског института за савремену међународну везу, једног од најстаријих истраживачких центара за међународну политику у земљи, придруженог Министарству државне безбедности.
Најгори сценарио у извештају, позивајући се на изворе, обухватао је могућност војних размирица између САД и Кине. Извештај је закључио да САД економски успон Кине сматра економском и националном безбедносном претњом, као и изазовом политичком систему који је обележен западном демократијом.
Извештај достављен Сију је открио да САД покушавају поткопати владајућу Комунистичку партију преиспитујући поверење јавности у државне надлежности.
Односи САД и Кине усред пандемије КОВИД-19
Трампова администрација оптужила је Пекинг да прикрива почетну епидемију вируса, мењајући број смртних случајева и број потврђених случајева, те тврдећи да је КОВИД-19 случајно пустила лабораторија у Вухану.
Пекинг је одбацио оптужбе, тврдећи да је потврда државе о преношењу вируса са човека на човека, заједно са сарадњом са Светском здравственом организацијом (СЗО), Сједињеним Државама дала довољно времена да се припреме за кризу.
Кинеска влада је такође рекла да су тврдње Трампове администрације покушај да се одбаци кривица за слабашни одговор Беле куће, јер су САД постале светско жариште смртоносне пандемије коронавируса.
Након повлачења америчких средстава из СЗО након оптужби да је та организација “усмерена на Кину”, Трамп, како се извештава, сада разматра мере одмазде због коронавируса, рекли су неименовани високи званичници администрације који су прошле недеље разговарали са Вашингтон Постом.
Пекинг се суочава са зазором оних који сугеришу да је Кина одговорна за пандемију. Аустралија је позвала на међународну истрагу порекла вируса, а прошлог месеца је Француска прозвала кинеског изасланика након што је амбасада оптужила француску владу да допушта да њени грађани умиру.
Влада Уједињеног Краљевства, једног од најближих савезника САД, сугерисала је да се односи са Кином након пандемије неће вратити на „уобичајено стање“.
Упркос тврдњама САД да коронавирус потиче из кинеског града Вухан, где су пријављени први случајеви, није доступан ниједан доказ за то. СЗО је у понедељак напоменула да од Вашингтона нису примили никакве податке или посебне доказе о пореклу КОВИД-19, како је раније изјавио амерички државни секретар Мајк Помпео.

Прочитајте ОВДЕ како је то Кина прозрела Америку.
Извор: logicno. com