Најновије

Вучићев "лојалиста" пробао да пробије блокаду BMW па бежао од бесних грађана (ВИДЕО)

Студенти универзитета у Србији одали су почаст настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду и жртвама злочина који се догодио на Цетињу.

Блокаде којима су се придружили грађани, а које предводе студенти који блокрају факултете трајале су од 11.52 до 12.21, са циљем да се ћутећи ода пошту погинулима при паду надстрешнице улаза Железничке станице у Новом Саду 1. новембра и убијенима у оружаним нападима у Ариљу 31. децембра и на Цетињу 1. јануара.

Новосадски студенти окупили су се испред Технолошког факултета пре најављене блокаде Варадинског моста која је трајала 29 минута. На мост су стигли у 11.45 часова, блокада је трајала 29 минута и окончана је у датом року, уз један инцидент.

Док је пролазила студентска колона на Кеју, дошло је до инцидента. Један возач је стао и изасао из кола у жељи да се обрачуна са студентским редарима. Али је након тога из других кола изасао је други возач који се са њим сукобио у жељи да одбрани студенте.

Возач црног BMW покушао је да прође кроз масу студената. Грађани су га јурили, а он је побегао низ улицу.

У Новом Саду протестне блокада одвијају се на више места. Транпарент са крвавом руком окачен је и на зидине Петроварадинске тврђаве. Средњошколци су се окупили на Тргу слободе, а глумци испред позоришта са црним флором.

Више од стотину студената и грађана Ниша блокирали су саобраћај испред седишта Основног и Вишег суда, у центру града, у оквиру акције „Застани Србијо“.

Они су ћутали 29 минута, од 11.52 до 12.21. час, одајући пошту за 15 жртава пада бетонске надстрешнице на реконструисаној Железничкој станици у Новом Саду, као и за двоје убијених у пуцњави у Ариљу и 12 мртвих у пуцњави у Цетињу.

Међу окупљенима су примећени и представници опозиције, изузимајући оснивача групе грађана „Др Драган Милић“, који је саопштио да подржава студентске захтеве, али да се противи протестним окупљањима.

Блокада саобраћаја испред суда на централној градској раскрсници, сваког петка, оквиру акције „Застани Србијо“, а поводом трагедије у Новом Саду, организована је осми пут.

Нишки академци су блокирали свих 11 факултета Универзитета чије је седиште на територији овог града, почев од 6. новембра прошле године, када су најпре блокирали Филозофски факултет, уз подршку деканке Наталије Јовановић, управе и већине запослених.

Они захтевају између осталог објављивање комплетне документације о реконструкцији Железничке станице у Новом Саду, кривичну и политичку одговорност надлежних и престанак репресије према студентима и осталим учесницима протестних окупљања.

Универзитет у Нишу је пружио подршку студентским захтевима, али је саопштио да не против блокирања наставе.
На студентски блокадама и блокада саобраћаја није било озбиљнијих инцидената.

И данас су се Зајечарци по пети пут, окупили у центру града како би одали пошту настрадалима у Новом Саду, када се 1. Новембра обрушила надстресница.

Стотинак Зајечараца је и овог петка блокирало кружни ток у граду на Тимоку.

Протестне блокаде, подсетимо, које су почеле после пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду 1. новембра 2024., прво су трајале 14 минута, по броју жртава, па 15, када је преминула девојка тешко повређена испод пале надстрешнице, потом је блокирању додат и минут за девојчицу, жртву злочина у школи у Загребу, а потом су одржаване и блокаде продужене минутима по броју страдалих у злочинима у новогодишњим данима.

Извор: Данас

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА