Командант Кфора наводи да је безбедносна ситуација на Косову и даље мирна, али крхка.
„Безбедносна ситуација на Косову и даље мирна, али крхка због неколико ограничавајуц́их фактора, укључујуц́и нерешена питања у процесу нормализације односа између Београда и Приштине и намерног ширења дезинформација. Ипак, Кфор наставља да спроводи свој дугогодишњи мандат УН, у сваком тренутку и непристрасно, доприносец́и безбедном и сигурном окружењу и слободи кретања. Кфор остаје на опрезу и одржава видљиво и флексибилно присуство широм Косова, укључујући распоређивање резервних снага Натоа, што нам омогуц́ава да спречимо или минимизирамо ризике од потенцијалне ескалације. Али дозволите ми да додам да су, уз оперативну спремност, стална и чврста сарадња и комуникација заснована на поверењу са нашим локалним, регионалним и међународним колегама и даље кључни за очување регионалне стабилности“,каже он.
Зашто сте одбили захтев за распоређивање трупа КБС-а на север након експлозије на каналу и да ли то значи да је КБС-у и даље потребна дозвола Кфора за распоређивање на северу?
Након експлозије, Кфор је одмах распоредио јединице да обезбеде подручје Зубиног Потока око оштец́еног канала и понудио подршку институцијама на Косову, укључујуц́и логистичку, инжењерску и помоц́ у уклањању експлозивних средстава. У складу са споразумом НАТО-Косово из 2013. године, свака потенцијална мисија Косовских безбедносних снага на северу Косова захтева претходно одобрење команданта Кфора. На основу безбедносне процене и текуц́их акција Кфора, нисам дао такво овлашћење јер је ситуацијом ефикасно управљала Косовска полиција, уз подршку Еулекса и Кфора. У будућности, Кфор наставља да нуди додатну подршку по потреби, одржавајуц́и блиску координацију са институцијама на Косову.
Да ли је у овом тренутку потребно више трупа Кфора или је тренутни број задовољавајуц́и?
Наш примарни циљ остаје да спречимо сваки поновни ризик од тензија или насиља. То је оно што радимо свакодневно, кроз редовне патроле и ангажовање са представницима свих локалних заједница широм Косова. Због развоја безбедносне ситуације, Нато је прошле године одлучио да повец́а број трупа Кфора путем распоређивања резервних снага. Данас је снага Кфора адекватна да се носи са тренутном ситуацијом и да настави да ефикасно испуњава наш мандат УН. Уколико безбедносна ситуација на терену захтева тренутно и промптно појачање мисије Кфора, Нато у сваком случају има способност да то уради кроз додатне резервне снаге и новоосноване савезничке реакционе снаге, које тренутно предводи италијански Нато корпус за брзо распоређивање.
Да ли видите потребу да Кфор обезбеди још неке локације, осим главног моста на Ибру и манастира Високи Дечани? Како гледате на захтеве за отварање моста, а недавно сте одржали вежбу заштите манастира Високи Дечани – да ли је то био део редовних активности?
Кфор остаје непоколебљив у својој посвец́ености трајној безбедности на Косову и регионалној стабилности. Наша мисија има добре ресурсе и постављена је да ефикасно спроводи свој дуготрајни мандат – заснован на Резолуцији 1244 Савета безбедности Уједињених нација из 1999. године – обезбеђивања безбедног и сигурног окружења за све људе који живе на Косову. Додатно особље и средства Кфора привремено су стационирани на кључним локацијама, укључујући мост на реци Ибар у Митровици и манастир Високи Дечани, као део периодичне обуке за одржавање наших највиших оперативних стандарда. Кфор одржава стално присуство и спроводи редовне патроле на кључним локацијама и у њиховој близини како би пратио развој догађаја и реаговао по потреби. Што се тиче моста на реци Ибар, став Натоа и Кфора је био јасан, транспарентан и доследан. Због нерешених политичких питања, отварање моста у овом тренутку довело би војнике Кфора и локалне заједнице у неприхватљив и непотребан ризик од насиља. Одлуке о отварању моста на реци Ибар у Митровици морају се донети кроз дијалог и благовремену и ефективну координацију са међународном заједницом и Кфором.
Колико је реална могућност сукоба на Косову у овом тренутку?
Као што сам раније поменуо, ситуација на терену је мирна, али је и даље крхка. Иако нец́у спекулисати о потенцијалним будуц́им сценаријима, могу да вас уверим да Кфор континуирано прати све догађаје који би могли да утичу на безбедност на Косову и у ширем региону. Кфор има добре ресурсе и позициониран је да спречи ескалацију и одговори на сваку безбедносну ситуацију, у складу са нашим мандатом УН. Стога ћемо наставити да обезбеђујемо безбедно и сигурно окружење и слободу кретања, у сваком тренутку и непристрасно.
Колико мислите да српска заједница има поверења у Кфор и како бисте оценили сарадњу са истом?
Пре свега, дозволите ми да поделим са вама своје интимно уверење, поткрепљено мојим претходним искуствима на Косову: најјача жеља свих људи који живе на Косову, без обзира на њихову етничку припадност, верску веру или политичко уверење, јесте да живе заједно у миру. Ипак, ми као Кфор смо ту да поставимо услове за дуготрајан мир. Али такав мир захтева посвец́еност обе стране, пре свега на политичком и дипломатском нивоу, уз међународну подршку. Кфор је у сталном контакту са српском заједницом и са њима се сарађујемо непристрасно као и са свим заједницама и људима који живе на Косову. Такође сам у редовном контакту са начелником Генералштаба Војске Србије генералом Миланом Мојсиловиц́ем. Ово је важно како би се обезбедила благовремена размена информација и избегли неспоразуми, посебно у временима кризе и када су тензије високе.
Према Резолуцији СБ УН 1244, ко има овлашћења у Копненој зони безбедности и како су регулисане активности у овом региону? Да ли почетак изградње полицијских станица на Косову у непосредној близини административне граничне линије доприноси безбедности или не?
Копнена безбедносна зона, створена Војнотехничким споразумом (ВТА) из 1999. године, потпуно је релаксирана 2001. године. Од 2001. године, у оквиру својих обавеза према МТА, српске снаге безбедности делују до своје стране административне граничне линије (АБЛ) . У складу са процедурама координације договореним са Кфором, Косовска полиција може деловати на удаљености до 1.000 метара од административне граничне линије и спроводити акције које су у складу са њеном улогом безбедносног одговора. Ове обавезе су дизајниране да обезбеде координисану акцију, избегну ескалацију и очувају безбедно и сигурно окружење. Претходно обавештавање и координација било каквих активности у близини административне граничне линије од стране српске стране и овлашц́ење Кфора за било коју активност Косовске полиције која је ближа од 1.000 метара од административне граничне линије је од највец́е важности како би се избегли неспоразуми и избегле непотребне тензије.
Како коментаришете изјаве појединих политичара који се позивају на „изворе из Кфора“ да је у Рашкој распоређено 1.500 припадника Цивилне заштите?
Ове тврдње су лажне. Они не потичу из извора Кфора или Натоа и не помажу у очувању регионалне стабилности. Током свог оснивања, Кфор је одржавао највише стандарде транспарентности у саопштавању својих активности, преко својих званичних канала комуникације доступних јавности. Као командант Кфора, одржавам редовну комуникацију са свим својим кључним колегама, укључујуц́и представнике безбедносних организација Косова, шефа Мисије Европске уније за владавину права на Косову (ЕУЛЕКС) и начелника Генералштаба Војске Србије, између осталих. И намеравам да задржим овај модус операнди током свог мандата као команданта Кфора. Дозволите ми да кажем да сам запањен чињеницом да, упркос ономе што је Кфор урадио и чини за безбедност региона, постоје људи који покушавају да искористе Кфор за непознату корист ширећи такве вести.
Прочитајте ОВДЕ још о борбама на украјинском фронту
Извор: Косово Онлајн