Податак саопштен у Приштини је фрапантан ако се има у виду да је пре само месец и по дана Агенција за статистику Косова званично саопштила да је 2024. године на тзв. Косову пописано 1.586.659 становника.
Разлика између броја пописаних и броја оних са КиМ који могу гласати је невероватних 393.285 потенцијалних гласова, а ако се број пописаних у јужној српској покрајини упореди са укупним бројем оних у дијаспори који могу гласати, разлика је још већа – 489.209 бирача.
Овде ваља имати у виду и да су у бирачком списку само пунолетни грађани, дакле, старији од 18 година, а да су пописани сви, од деце у колевкама, средњошколаца, основаца. Ако се у обзир узме чињеница да су Албанци јако млада нација, да је на Косову и Метохији вероватно трећина млађих од 18 година, а ради се о онима који су пописани, испада да је на косовском бирачком списку 800.000 људи више него што проста математика говори да би требало да буде.
"Разлика између броја пописаних и броја оних који су на бирачком списку резултат је чињенице да бирачки спискови на Косову нису ажурирани, да су на тим списковима и мртви и они који су се одрекли косовског држављанства и такав бирачки списак пружа могућности за различите манипулације. Отуда податак да је пописано 1,6 становника, а да је на списковима два милиона гласача", каже за РТ Балкан историчар Александар Гуџић који живи у Грачаници.
Сећа се да је пре више година на изборима у Малишеву (општина Гњилане) за Хашима Тачија гласало не 100, него 120 одсто бирача. Чак су и представници једне западне амбасаде, како каже, који су посетили Малишево констатовали да је спроведена "индустријска крађа гласова".
Годинама већ, иначе, људи на Косову и Метохији збијају шале када се приближе избори, кажу, иду на бирачка места да виде своје одавно умрле претке који су и даље на бирачким списковима.
Пре пет година, на изборима 2019. на бирачком списку на Косову и Метохији нашао се и човек са 135 година, а више од 1.000 бирача имали су 100 и више година. Ово упркос томе што је уочи гласања 6. октобра 2019. године са бирачког списка избрисано више од 33.000 мртвих и оних који су се одрекли држављанства тзв. Косова. Те 2019. на Косову и Метохији је било 1.972.466 уписаних бирача док је број становника процењиван на око 1,7 милиона.
Коментаришући чињеницу да је на Косову више бирача него пописаних становника, из Централне изборне комисије недавно су објаснили да су "бирачки списак и упис становништва одвојени, јер се у попису становништва налазе само становници који живе на Косову, а не они који живе у иностранству, док се на бирачком списку налазе и грађани који имају право гласа без обзира да ли су они ван Косова".
За време пописа у пролеће 2024. појавили су се, међутим, бројни извештаји да су главе домаћинства диктирали пописивачима кога све имају у домаћинству без обзира да ли су чланови на Косову или у иностранству и да је тако пописан велики број оних који не живе на Косову и Метохији. На другој страни је и званични податак да се из дијаспоре за гласање на Косову пријавило само 105.000 бирача.
Председник Матице Албанаца у Србији Демо Бериша, добар познавалац косовских прилика, недавно је у разговору за РТ Балкан изнео податак да у овом трену на Косову и Метохији, "на спавању", како је рекао, нема више од 800.000 људи, укључујући и децу.
Откуда на бирачком списку више од два милиона, најбоље знају Аљбин Курти и његова влада, односно његове агенције.
Отворено је сада и питање да ли, што се тиче ажурирања спискова, за све на Косову важе исти аршини. Само у последњих десетак година, број уписаних бирача у Северној Митровици смањен је са 33, најпре на 27, а затим и на садашњих око 18.000 гласача, односно за око 40 посто.
Што се тиче огромне разлике у броју пописаних и броју бирача на тзв. Косову, неких већих примедби немају ни западне амбасаде, док владајуће гарнитуре ћуте, јер што већи дисбаланс, то су веће могућности за манипулације.
Прочитајте ОВДЕ шта поручује руски патријарх Кирил
Извор: РТ Балкан