Сукоби су се десили у источном крају Алепа, углавном у близини градова Хаџ Хусеин, Ал-Саидин, Атшана, Алуш, Ал-Мустаха, поред бране Тишрин и моста Кара Козак.
Према подацима посматрачке групе са седиштем у Лондону, 3. јануара, првог дана сукоба, убијено је 50 бораца СНА и још 12 припадника СДФ.
Другог дана СДФ је убио додатних 35 бораца СНА, укључујући и команданта такозване дивизије Султан Мурад. Убијена су и четири курдска борца.
Турске борбене беспилотне летелице и борбени авиони пружили су блиску ваздушну подршку СНА, покренувши неколико напада на СДФ. Већина курдских губитака је проузрокована овим ударима. Борци које подржава Турска нису успели да нанесу значајније губитке групи, упркос томе што су се држали својих позиција.
Са своје стране, СДФ је наставио да користи ФПВ дронове камиказе и друге врсте наоружаних дронова са великим успехом. Циљеви нису били ограничени на СНА, јер је укључивала и војну опрему турске војске. Објављени су снимци удара.
Док интензитет сукоба расте, велика турска офанзива против СДФ-а на селу источног Алепа остаје мало вероватна због сталне подршке Сједињених Држава тој групи.
Америчке снаге вратиле су се у источну област Алепа одмах након пада Асадовог режима прошлог месеца и док је Пентагон прошле недеље негирао да успоставља базу у близини града Кобанија, упоришта СДФ-а, појачања настављају да пристижу у регион .
СОХР је 5. јануара известио да је велики конвој америчке војске састављен од око 30 камиона кренуо у Кобани. Изнад региона примећени су и амерички ратни авиони.
У исто време са сукобима на северу Сирије, Израел је наставио своје ударе на земљу, гађајући базе сада распуштене Сиријске арапске армије.
Масиван ваздушни напад гађао је складиште муниције и војно истраживачко постројење у близини града Сафира у јужном Алепу 3. јануара.
Следећег дана пријављен је напад у близини приморског града Латакије, иако су га сиријске власти демантовале.
5. јануара пријављен је још један талас удара у близини Дамаска. Хебрејски медији јавили су да су мета били подземни војни објекти.
Ови удари – више од 490 према СОХР-у – не само да имају за циљ да униште преостале војне капацитете Сирије, већ и да изврше притисак на новог владара земље, исламистичку групу Хајат Тахрир ал-Шам. Изгледа да Израел није задовољан групом коју су означили за терористе.
Све у свему, нестабилност изазвана страним интервенцијама у Сирији, било да је реч о Турској, САД или Израелу, створиће озбиљне проблеме и могла би да омета процес опоравка у земљи.
Прочитајте ОВДЕ више о сукобу код места Бердин
Извор: Правда/sputhfroont