"Мере би могле да обухватају заустављање хуманитарне помоћи, укидање или смањење подршке украјинским избеглицама, обуставу хитне испоруке електричне енергије Украјини, а могло би бити и искоришћено право вета у ЕУ за питања која су у вези са Украјином", казао је Фицо на конференцији за новинаре, после разговора са европским комесаром за енергетику.
Словачка влада је у децембру 2024. одобрила преношење другог пакета логистичке помоћи Украјини, који укључује системе за деминирање и детекторе за откривање токсичних супстанци.
Планирано је да се пренос материјала изврши између децембра 2024. и маја 2025. године.
Словачке власти су раније у више наврата изјављивале да желе да задрже могућност транспорта гаса даље ка Западу преко своје територије, пошто Словачка за то добија око 500 милиона евра годишње накнаде за транзит.
Уговор закључен 2019. о транзиту руског гаса у Европу преко украјинске територије истекао је 31. децембра 2024. године.
"Гаспром" је 2024. године тим путем испоручио око 15 милијарди кубних метара гаса, што је износило 4,5 одсто укупне потрошње ЕУ.
Руска компанија је 1. јануара обуставила испоруку гаса кроз Украјину, истакавши да је након истека уговора о транзиту изгубила техничку и правну могућност снабдевања горивом том трасом.
Кијевске власти су више пута изјављивале да неће обновити овај споразум чак ни за куповину из трећих земаља.
Извор: РТ