До сада је по овом предмету поступало Више јавно тужилаштво у Новом Саду и оно је спроводило све истражне радње.
Ово тужилаштво је подигло и оптужни предлог, где су међу главним осумњиченима за пад надстрешнице бивши министар грађевине Горан Весић, бивша директорка Инфраструктура железнице Јелена Танасковић, њен претходник Небојша Шурлан, Весићева помоћница Анита Димовска као и још девет особа.
Иако су студенти, опозиција и шира стручна јавност апеловали и захтевали да се истрага прошири и на испитивање коруптивних радњи приликом реконструкције надстрешнице, што је у надлежности Тужилаштва за организовани криминал, ово тужилаштво се 21. новембра прогласило ненадлежним у овом случају, наводећи да у том тренутку нема елемената ни законских услова за њихово поступање.
Прве назнаке да ће тужилаштво да се бави истраживањем коруптивних радњи био је позив од стране тужилаштва за сузбијање корупције у Новом Саду Зорану Ђајићу, инжињеру који је међу првима изашао у јавност са информацијама о паду надстрешнице и који је све време указивао управо на коруптивне радње приликом њене реконструкције. Он је у том тужилаштву саслушан 2. фебруара и изјавио је да је са тужиоцем управо разговарао о коруптивним радњама.
Међутим, поставља се питање због чега је било потребно да прође три и по месеца да би се у истрагу укључило Тужилаштво за организовани криминал.
Саговорници Данаса су сагласни у томе да је укључивање ТОК-а у случај заслуга притиска студената и грађана, али изражавају сумњу у независну истрагу и тврде да је реакција закаснела.
Терзић: Недопустиво кашњење ТОК-а и Врховне јавне тужитељке
Адвокат Владимир Терзић за Данас каже да је по Закону о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције надлежно за поступање у односу на службена или одговорна лица која врше јавну функцију на основу избора, именовања или постављења од стране Народне Скупштине, Председника Републике, Владе, опште седнице Врховног суда, Високог савета судства и Високог савета тужилаштва у ситуацији када постоје основи сумње да су извршили кривична дела против службене дужности и кривичних дела против привреде, ако је вредност имовинске користи преко 200 милиона динара, односно ако вредност јавне набавке прелази 800 милиона динара, надлежан ТОК.
„У овом тренутку није јасно које основе сумње проналази ТОК у конкретној афери “Надатрешница”, да ли ће могућа истрага ићи до врха, или ће пак поново стати на нижим инстанцама одлучивања. Недопустиво је кашњење у реакцији ТОК-а и Врховног јавног тужиоца, то је све морало да се активира одмах по сазнању кључних чињеница још почетком новембра. Протек времена је омогућио потенцијалним окривљенима да се договарају, да “изаберу” ко ће преузети одговорност, претрести документацију, уклонити или изменити доказе, склонити имовинску корист која је прибављена…“, истиче Терзић.
Он ипак каже, да је и поред свега боље је да имамо и такву истрагу него да је немамо, али наглашава да неко мора да одговара и за нечињење у протеклом периоду.
Несторовић: Питање шта је све фалсификовано, уништено и сакривено до сада
Данијела Несторовић, адвокатица и народна посланица из Еколошког устанка, за Данас наводи да се одмах након пада надстрешнице и убиства 15 људи на градилишту Железничке станице Нови Сад, почело са оваквом квалификацијом, односно да је тужилаштво имало храбрости и жеље да уради предмет у складу са одредбама Закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, јасно би било докле сеже, по њеним речима, ова криминална организација.
„Чак и јако лошем правнику на месту јавног тужиоца би ово било јасно. Није постојала жеља да се право примени. Наравно, није постојало ни признање јер је председник државе одмах након пада надстершнице изјавио да надстершница није ни реконструисана. Под великим притиском студентских протеста и прецизно дефинисаних захтева, постало је јасно и СНС картелу и самом тужилаштву ко је надлежан“, каже Несторовић.
Додаје да се плаши шта је све фалсификовано, уништено и сакривено. И она, као и Владимир Терзић напомиње да је у оваквим предметима јако битна хитност у поступању и одређивање притвора организаторима и саучесницима који се налазе на високо позиционараним државним функцијама, због опасности од утицаја на сведоке и опасности од уништења доказа и трагова извршених кривичних дела.
„Савршен злочин не постоји. Мислим да је овакво реаговање тужиластва чист популизам и смиривање тензија. Треба пратити овај предмет и реаговати јавно како би био задржан фокус. Неће проћи Загорки Доловац овај последњи чин. И она је део ове организоване криминалне групе“, поручује Данијела Несторовић.
Гостиљац: Покушај власти да исконтролише политичку штету коју трпи
Адвокат Виктор Гостиљац истиче за Данас да би он одлуку о преузимању предмета од стране ТОК-а поздравио да није очигледно да до овога није би дошло да у Србији није избила општа студентска и грађанска побуна која управо има за циљ да се испита и коруптивна страна читавог слуцаја.
„Ово је још један у низу потеза власти да исконтролише политичку штету коју трпи. Она сада жели да остави утисак да у свему изази у сусрет студентским захтевима, али не може да измени утисак да се ради о накнадној, изнуђеној реакцији. Ја сам дан након трагедије рекао да немам поверења у тужилаштво, јер нас је претходно искуство научило да је ова институција продужена рука власти и да реагује по политичкој, а не стручној потреби. Тако и сада, мислим да је тренутна владајућа структура заинтересована страна у овом предмету и да би искористила свој утицај уколико би независна истрага довела у питање кривичну одговорност њених највиших представника“, каже Гостиљац.
Он додаје да одговор на питање да ли је до трагедије дошло услед коруптивних радњи или корупције нема, а може га пружити само тужилаштво у које јавност има поверења. Према његовом мишљењу зато јавност све ово посматра као једну игру, као договорени сценарио и контролисану истрагу.
„Тако да је, по мом мишљењу, ово све једна велика представа без истинске садржине, једна имитација суштине, и тако ће бити докле год на снази буде такав начин размишљања и схватања власти, без обзира ко се налази на њеном челу. То је наша омладина схватила и зато је ненаписани захтев за променом система, а не власти, најчаснији захтев“, наводи Гостиљац.
Он скреће пажњу и да су по правни систем нарочито опасне антикоруптивне кампање које нису континуиране радње, него кампањске активности у сврху популаризације једне политичке опције.
„Одмах треба знати да када било ко, да ли опозиција или власт, обећава нечије хапшење, да се ради о нелегалном и демагошком поступку. Процесуирање учинилаца кривичних дела је у надлежности правосудних органа, а не политичких актера“, указује Виктор Гостиљац.
„ЗАПАД ЈЕ ПРВИ ИЗДАО УКРАЈИНУ“: Европа је изазвала рат, а сада жели...
Извор: Данас.рс