Жупањевац је подсетио да је Кенија дуги низ година била против пријема Косова у међународне организације попут Унеска и Интерпола, као и да се залагала за поштовање међународног права. Међутим, према његовим речима, та позиција је промењена захваљујући напорима Пацолија, који је кроз финансијске и комерцијалне односе са Рутом утицао на ову одлуку.
„Када је Кенија била нестална чланица Савета безбедности Уједињених нација 2021. и 2022. године, она је принципијелно наступала на седницама о Косову. Сада је дошло до промене, када је бивши министар тзв. Косова, Пацоли, који је дефакто у коруптивним односима са председником, финансирао такву промену става, и то је нешто што није добро за Србију“, рекао је Жупањевац.
Он је подсетио на историјски однос Србије и Кеније, истичући да је Југославија била међу првих десет земаља које су признале независност Кеније 1963. године и да су односи између две земље дуго били политички и економски развијени.
„Можемо да кажемо да је ту главни утицај бившег министра Пацолија, који је ушао у комерцијално-лукративне везе са председником Кеније. Он је те везе започео још 2019. кад је заменик председника посетио Приштину, што су мени тада кенијске власти оповргавале и говориле да су то лажне вести, да би мени на крају сам Руто признао да је био“, рекао је он.
Додао је да је кенијски председник у Њујорку имао састанке и са председницом Вјосом Османи, али је он добио уверења да до признања неће доћи.
Како је навео, није у питању победа постигнута дипломатским напорима, већ је у великој мери то заслуга Пацолија.
„Он је учинио тај напор својим новцем и утицајем, али Косово је данас веома задовољно због тога и то ће приказивати као свој успех и победу“, додао је он.
Жупањевац је закључио да председник Руто тренутно није политички стабилан и да ће се суочити с изазовима на наредним изборима. Он је изразио наду да ће будуће власти у Кенији поново размотрити ову одлуку, која, према његовом мишљењу, није у складу с интересима земље.
Извор: Косово онлајн