Најновије

ШИПТАРИ У СТРАХУ ОД "ТРАМПИЗАЦИЈЕ" СВЕТА: Европа губи подршку Вашингтона - да ли исто чека и "независно Косово"!?

Услед глобалних промена, након што је Вашингтон послао поруку Европи да не рачуна заувек на његову заштиту, после свађе председника САД Доналда Трампа и председника Украјине Володимира Зеленског у Белој кући, Косово мора да преиспита своје савезе, оцењује Радио Слободна Европа.
Косово је Србија!

Косово је Србија!

Док се светски догађаји одвијају брзо један за другим, чини се да су политички лидери на Косову ушли у преговоре око посланичких места.

Једино што са сигурношћу кажу јесте да ће се за кључне процесе који предстоје – од дијалога са Србијом до чланства Косова у међународним организацијама – и даље ослањати на САД и ЕУ.

„Ми смо део континенталне Европе, док је у односу на САД стратешко партнерство увек било стуб наше оријентације“, каже за РСЕ шефица посланичке групе Покрета Самоопредељење Мимоза Кусари-Лила.

„Постоје изазови са новом америчком администрацијом – они који се виде и глобално – али ми се држимо истих стратешких вредности и принципа“, додаје она.

Енвер Хоџај из Демократске партије Косова, која је заузела друго место на изборима 9. фебруара иза Самоопредељења, каже да би за спољну политику прва адреса Косова требало да буду Сједињене Америчке Државе, затим Брисел, Берлин, Париз и Рим.

„Али оно што је Косову у овом тренутку потребно јесте да схвати да међународни поредак који је створио независно Косово више не постоји. То је нови међународни поредак, где Косово треба стратешки да буде лоцирано“, оцењује Хоџај.

А, трећа највећа странка на Косову – Демократски савез Косова – каже да земља мора да игра паметно како не би била погођена променама у међународној дипломатији.

„Иако може постојати разлика у мишљењима и ставовима између САД и Европе, Косово нема луксуз да бира између ових страна“, сматра Бесијан Мустафа из ДСК.

Плакати попут овог са поруком „Учинимо Косово поново великим“ и портретима новоизабраног председника САД Доналда Трампа и Ричарда Гренела постављени су широм Приштине, на Косову, након што је Трамп победио на изборима у САД у новембру.

ЕУ од краја прошле године има ново руководство које је изразило подршку европским интеграцијама Косова, али је поновило да тај пут зависи од нормализације односа са Србијом, која је још далеко.

И у САД је од почетка ове године нова администрација на челу са председником Доналдом Трампом која се обавезала да ће проширити везе с Косовом.

Савези у свету се мењају

Међутим, посматрачи кажу да су догађаји последњих недеља показали да се фокус може брзо променити, тако да Косово мора да се прилагоди свету у коме су савези мењају и ништа није загарантовано.

Романа Влахутин, из Немачког Маршал фонда Сједињених Држава, каже да позиција Западног Балкана у спољној политици САД није сигурна.

Косово би, према њеним речима, требало да се фокусира на јачање партнерстава са европским земљама и са самом ЕУ.

ЕУ је увела неколико казнених мера против Косова од 2023. године, због тензија на северу земље. Од 2022. године ЕУ није ни разматрала захтев Косова за чланство.

Упитана да ли би Косово могло да буде подржано у таквој ЕУ – са 27 различитих чланица - Влахутин је рекла да није у интересу ЕУ да има отворену кризу на европском континенту.

„Апсолутно је у интересу ЕУ да Западни Балкан буде сигуран и стабилан. И у овом контексту, мислим да су интереси Косова и интереси ЕУ исти“.

За Тефту Кељменди из Европског савета за спољне односе, Косово треба да преради своје односе са ЕУ и кључним чланицама, као што је Француска.

Трансатлантски раскол, каже она, има озбиљне импликације по ширу европску безбедност, а Косово, које је у сивој зони без пуног међународног признања, посебно је рањиво.

Кељменди сматра да је ово критично време за ЕУ да повећа своју подршку Косову, али каже да Косово такође мора да буде прагматичније и флексибилније и да се брзо прилагоди неизвесностима.

„Косово мора да игра паметно и конструктивно. Крајње је време да се конструктивно ангажује у дијалогу са Србијом, да почне да спроводи споразуме о нормализацији односа са њом и да отвори пут ка чланству у ЕУ. Наравно, ово се не односи само на Косово. ЕУ такође треба да изврши притисак на Србију да крене у правом смеру“, каже Кељменди.

Улога Турске

Она додаје да је за Косово изузетно важно да диверзификује своје међународне савезе и партнерства. Она посебно истиче да Косово мора истински да разуме важну улогу Турске у свету и да искористи партнерство с том земљом да своје циљеве.

„Турска остаје веома важан безбедносни и одбрамбени партнер за регион. Недавно је дошло и до побољшања односа између ње и ЕУ. Зато Косово треба да искористи ово као предност и да тражи помоћ Турске да убеди државе које га не признају да га признају. Дакле, у сваком случају, партнерство Косова са земљама ван ЕУ и ван САД такође је важно за постизање дипломатских циљева“, оцењује Кељменди.

Влахутин се слаже да је Турска вредан савезник за Косово, која му може помоћи да ојача своју међународну позицију.

„Мислим да ће Европска унија морати да се приближи Турској. Турска је озбиљна војна сила и може учинити много доброг у региону. Да сам на Косову, била бих у контакту с Анкаром“, каже Влахутин, која је била амбасадорка ЕУ у Албанији.

Косово је једина земља на Западном Балкану која није кандидат за чланство у ЕУ.

Напети односи са Србијом отежали су и друге процесе, попут чланства у Интерполу, Унеску, Савету Европе и тако даље.

Последњих година владу премијера Аљбина Куртија посебно критикују амерички званичници, због неколико одлука које су оцењене као некоординисане и које негативно утичу на живот српске заједнице на Косову.

Кељменди не искључује могућност да ће се Косово суочити са повећаним притиском САД да обезбеди већу аутономију општинама са српском већином.

„Можемо само да видимо шта се дешава са Украјином и да замислимо шта би могло да се деси са Косовом. Можда ће морати да направи веома тешке уступке у односу на Србију или општине на северу земље“, каже Кељменди.

За Влахутин су то ситуације са којима једноставно „не можете да се носите ако нисте јединствени“ и које захтевају „много рада, много комуникације, много дијалога и пуно пријатеља и партнера“.

Она сматра да је најбоља опција за Косово да се политички лидери окупе, да осигурају укључивање свих група у управљање важним процесима.

„У изазовним тренуцима национално јединство је од великог значаја. Једина ствар која ми у овом тренутку даје наду је начин на који се Европа ујединила. Осећам да се и Велика Британија у потпуности вратила у ЕУ“, додаје Влахутин.

Председница Косова Вјоса Османи, која има водећу улогу у спољној политици земље, стално понавља важност међународних партнерстава за развој и стабилност Косова.

Аналитичари кажу да ова обећања морају ићи даље од пуке реторике и бити преточена у опипљиве поступке и мерљив напредак.

Политички лидери вероватно настављају разговоре о формирању следеће владе – ко са ким и колико – али свет се креће брзо и не стаје ни за кога.

Прочитајте ОВДЕ о невероватном напретку руске армије на фронту у последњих 24 сата

Извор: Косово Онлајн / РСЕ

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА