Најновије

Професор Кавчић: Образовање у Србији је "рупа" и све је дубље копамо, студентски бунт вапај за променама

Образовање у Србији је једна "рупа" која се све више копа и све је дубља, рекао је професор Александар Кавчић, уочи трибине на којој ће са студентима Економског факултета у блокади говорити о значају образовања као националном интересу Србије у 21. веку. Он је истакао да се таква друштва морају поправљати, те да је студентски бунт вапај за променама.

Кавчић је за Н1 истакао да је то проблем који код нас траје 30 година.

- Ми смо обезбедили просветног радника кроз плате, затим услови рада су невероватно лоши, а обезбедили смо и сам производ рада тих наставника, васпитача, професора, а то је учен човек. Ми смо у једном друштву у коме више не вреднујемо ученог човека, јер имамо доказ за то да је пролиферација људи који купују дипломе, који плагирају дипломе, наравно у њиховим главама они желе да испадну образовани, да се ките тим неким докторатима, дипломама и тако, јер им то даје на значају, а заправо то су људи са сумњивим знањем, са сумњивим моралом, јер свакако ако неко купи диплому или плагира докторат, то говори не само о квалитету тог доктората или дипломе, већ и о тој особи - навео је он.

Додаје да смо окружени таквим људима, који су на сваком кораку око нас, те да је пад надстрешнице био само каписла за побуну.

- Није ни чудо сада што се заправо ових последњих месеци од надстрешнице, која је била самокидач који је у целокупној просвети иницирао ту такозвану побуну, али то је била само каписла. Просветни радници, студенти, професори, наставници знају шта говоре и знају да ово друштво треба поправљати, наравно то су и захтеви студената - рекао је Кавчић.

Наводи да се таква друштва морају поправљати, те да је студентски бунт вапај за променама.

- Ово није прво друштво на свету које је пролазило кроз то. Нећу наводити те лоше примере таквих друштава, али она су се поправљала негде насилно, негде еволуцијом, али то је једноставно тако, ово је нешто неиздрживо. Ово ће се променити на овај или онај начин. Видећемо на који, али јасно је да је ово сада апел и вапај за променама и те промене ће доћи. Ако власт, не види да треба да се поправља, тј. ако неће да уваже те захтеве, легитимне захтеве младих људи који су ничим укаљани тек на почецима своје каријере, ако њих не чују, ако мисле да је то сад некаква обојена револуција из иностранства, они су у великој заблуди, могу само да погледају 50 година уназад како је Тито реаговао, и тај Тито који је имао све моћи државе много веће је рекао студенти су у праву. Овде ми немамо то, ми сад имамо једну конфронтацију и видећемо на који начин ћемо изаћи из те конфронтације које се огледају и у хапшењима. То су мере репресије и таква друштва која уђу у репресију, она немају будућност. Она се поправљају на овај или онај начин и то ће се десити и овде у овој земљи - наглашава Кавчић.

Према његовим речима, оно што треба да радимо, а што запостављамо, је неговање култа образовања, а не култа личности.

- Ми то морамо вратити да бисмо вратили веру у меритократију. То је оно што можемо и од људи из иностранства, из дијаспоре покупити, јер овде мора ово да се мења. Иначе, ова земља неће бити конкурентна, ову земљу ће напустити људи. Култ образовања је цивилизацијска тековина, то није нешто што смо ми смислили у 20. веку, то се вековима већ негује, дакле, ако нема тога, нема ни будућности ове земље - каже професор Кавчић.

Извор: Н1

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА