Најновије

Вучић посетом САД и Москви послао поруку ЕУ?

"До недавно смо мислили, ја сам био међу онима који су мислили да млади нису заинтересовани за политику и да живимо у постидеолошком свету, међутим студенти су показали да то није тачно. Српски студенти су показали да српска историја и друштво имају много већи демократски потенцијал него што се то обично мислило", поручио је професор историје на Националном универзитету Ирске Мејнут Дејан Ђокић.

Ђокић је навео да мисли да се некад српска историја неправедно тумачи само у негативном светлу као антимодерна и антидемократска, те додао да такође има много више, како му се чини, супротних тумачења, да је Србија била позитивна.

Он је у "Глобал фокусу" на Н1 оценио како је историја Србије, као и садашњост, много комплексна. Додао је и да студенти то показују.

Студенти су постигли невероватну трансформацију српског друштва за кратко време, истакао је он.

- Они су успели да разбију медијску блокаду тако што су буквално препешачили земљу и ишли од врата до врата. Разбили су страх. Они воде генерацијску побуну, али ту је и међугенерацијска побуна зато што их подржавају и баке и деке, пензионери који углавном били Вучићеви гласачи. Студенти су показали да Србија може да има шире значење и да није само скуп православних хришћана, чули смо да други грађани изјављују да се осећају као грађани те земље први пут од самосталности Србије. Има пуно подршке и у Војводини, где има и несрпског становништва. Студенти су децентрализовали скупове тиме што су исте имали у Крагујевцу и Нишу. Избацили су у јавност доста девојака, иако нема јасних лидера, није то више само доминација мушкараца - изјавио је Ђокић.

Додао је и да не знамо како ће се завршити ова ситуација, али да му се чини да је Србија захваљујући студентима много ближа оним идеалима које ЕУ тражи од својих чланица.

Говорећи о Вучићевом одласку у Москву, Ђокић је рекао да је за њега то било "мало изненађење", јер није очекивао да ће отићи.

- Могуће је да је отишао због овог фијаска у Америци... Оно што мислим је да можемо да кажемо да је Вучић тамо ишао делимично или можда већим делом, због саме ситуације у земљи, где је јасно да све више губи подршку и да посета Америци није била успешна јер није дошло до састанка са Трампом - рекао је он.

- Ишао је у Америку, ишао је у Москву, ту је јасна порука Вучића да му ЕУ више није толико кључна без обзира на оно што се јавно говори и што је званични став Србије да је један од приоритета да уђе у ЕУ. Мислим да је ЕУ на неки начин стављена у други план, мислим да можемо да кажемо и да је ЕУ саму себе ставила у други план, јер Србија је годинама кандидат, али без изгледа да уђе у ЕУ - додао је он.

Он је навео и да мисли да не треба "идеализовати потпуно ни ЕУ, јер њени званичници до недавно нису превише пажње обраћали на студентске протесте".

- Ствари су се промениле после 15. марта и употребе каквог год оружја, као и тог масовног протеста. Учињено је то да ЕУ више није могла да игнорише дешавања у Србији. Студенти су урадили много више него што је било ко могао да очекује, они су већ започели трансформацију Србију - закључио је он.

Извор: Н1

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА