„Вучић је преварант и све што ради у економској политици је превара, да изузмем инвестиције у инфраструктуру, али је и ту превара јер је то коштало два-три пута више него што би требало“, рекао је Драшковић за Бету поводом најаве Вучића да ће у недељу, 24. августа саопштити које су нове мере за помоћ „нижем, средњем слоју становништва“.
Вучић је раније наговестио да ће бити ограничене трговачке марже како би се спустиле цене робе у трговинама, затим смањене каматне стопе на позајмице банака, и онемогућено извршитељима да одузму стан, купљен кредитом када престане отплата.
Драшковић је оценио да, пре свега, није надлежност председника државе да води економску политику, којом се бави Влада.
„То значи да не постоје министар трговине, гувернерка и влада, већ он одлучује када ће се предузети неке мере економске политике“, рекао је Драшковић.
Додао је да је „ово трећи-четврти пут од чувеног паризера и сендвича и враћања цена горива у рикверц, да Вучић води кампању која не даје никакве резултате јер је површна и није заснована на темељним анализама стручњака о томе шта је разлог вискоких цена у трговинама на мало и због чега је мала куповна моћ становништва“.
Озбиљна темељна анализа, према његовим речима, подразумева утврђивење узрока високих цена и њихове структуре у трговачким ланцима.
„Пре свега би се морало утврдити да у Србији у трговини на мало постоје олигополи и картелски споразуми неколико великих трговинских ланаца, који високим маржама зидају цене. Тај проблем се не решава, нити се може решити административним мерама и прописима о ограниченим маржама“, рекао је Драшковић.
Навео је да се у тржишној економији мора развити стратегија конкуренције и да би прво требало забранити трговцима „трикове“ са лојалним купцима, затим натерати добављаче да по истим условима снабдевају мале трговине што, између осталог, значи да им не могу тражити авансно плаћање робе и обрачунавати различите марже и на тај начин их дискриминисати.
Драшковић је рекао да је Комисија за заштиту конкуренције „лења“ јер је најавила пре више месеци да у трговини на мало постоје картели и олигополи, али до сада нема резултата истраживања.
„Требало би утврдити и да ли постоје и монополи увозника робе и висину царина. То треба да раде стручњаци, па када тога нема Вучић се бави преварама, а велики број људи то не види и очекује да ће он стегнути трговце за врат, па ће грађанима бити боље. Па неће им бити боље, то је перфидна игранка“, рекао је Драшковић.
Исти је проблем, како је рекао и са банкарским каматама, међу којима нема довољно конкуренције, јер око 90 одсто тржишта је у рукама страних банака које имају монополску позицију, „а да се и не помиње Алта банка и њихови аранжмани“.
Кључни проблем код банкарских камата је, према речима Драшковића, велики распон између камата на депозите грађана по виђењу за које је каматна стопа „нула“ и камата које банке наплаћују када та средства даље пласирају. Када се средства грађана, како је навео, ипак ороче на годину дана власник добије камату од два одсто, а та иста банка их пласира по каматама од пет одсто и то је огроман профит за банку, а грађанин, обзиром на инфлацију, не добије ништа.
Додао је да се тај проблем не решава административним мерама тако што би се ограничиле каматне стопе, па чак и када би се ограничиле то би било на терет корисника кредита, а не на терет банака.
„Решење је у подизању конкуренције и разбијању монопола. Држава може прописати минималну каматну стопу на депозите да би заштитила грађане и то постоји у неким земљама, али у другим змљама има простора да грађани инвестирају уштеђевину, на пример у обвезнице и акције“, рекао је Драшковић.
Проблем је што, према његовим речима, држава Србија не даје такву могућност и „неће јој пасти на памет“ да, на пример донесе закон лекс специјалис којим би грађанима омогућила да купе обвезнице за изградњу хидроелектране „Бистрица“ и после четири пет година остваре принос од најмаје десет одсто.
Држави је, као је рекао, „пало на памет“ да доноси такве законе за Београд на води и друге пројекте.
Изгледа да ће Купјанск бити први наредни већи град који ће ослободити руска војска
Извор: Нова





