Наиме, припадницима Министарства унутрашњих послова у недељу је, путем средстава везе, дата објава да се из правца Ниша према Београду на ауто-путу креће возило "Сеат Алхамбра" у којем се превозе мигранти и које прате патроле из Јагодине, а које није хтело да стане ни полицијским службеницима ПУ Пирот и ПУ Ниш.
Патрола Управе саобраћајне полиције код Умчара кренула је у да прати наведено возила заједно са патролом полицијских службеника Саобраћајне полицијске испоставе за Државне путеве Београд.
Испред наплатне рампе Врчин, возач није хтео да заустави возило, пробило је спуштену наплатну рампу на наплатној станици Врчин, где је заустављен на тај начин што је направљена блокада непосредно после наплатне станице Врчин.
Том приликом, возач Н. М. је негодовао, опирао се и пружао активан отпор полицијским службеницима где су они морали да га спрече да покрене возило и удаљи се са ирегуларним мигрантима које је превозио, наводи се у саопштењу МУП.
Н. М. је наставио са активним отпором, шутирао полицајце, при чему су полицијски службеници применили средства принуде - физичку снагу и савладали га.
Возач путничког возила марке "Сеат Алхамбра" Н. М. није поступио по више узастопних наређења полицијских службеника да се заустави, и том приликом је на више деоница ауто-пута угрозио безбедност саобраћаја, претичући зауставном траком и избегавајући контролу. Возило је на крају заустављено након што је, из правца Ниша, пробило спуштену рампу на наплатној станици Врчин, а у њему је затечено више страних држављана за које се сумња да су илегално ушли у Републику Србију.
Приликом заустављања возила, возач је пружао активан отпор и дошло је до употребе физичке снаге према возачу, који је, према извршеним тестовима, био позитиван на присуство наркотика, а такође је утврђено да је управљао без возачке дозволе и да није поступао по знаку овлашћеног службеног лица.
Он је на лицу места прегледан од стране Хитне медицинске помоћи.
Возачу Н. М. (41) одређено је задржавање до 48 часова због постојања основа сумње да је извршио кривично дело недозвољен прелаз државне границе и кријумчарење људи и уз кривичну пријаву биће приведен надлежном тужилаштву.
Суспендовани полицајци
Припадници Министарства унутрашњих послова који су поступали у вези са заустављањем возила на ауто-путу Београд-Ниш, у близини наплатне рампе Врчин, по налогу надлежних старешина, привремено су удаљени са посла.
Због сумње у прекорачење овлашћења у примени средстава принуде, Министарство унутрашњих послова је одмах покренуло поступак унутрашње контроле и донело одлуку о привременом удаљењу (суспензији) тројице полицијских службеника до окончања поступка. О свим чињеницама биће обавештено надлежно тужилаштво, наводи се у саопштењу.
Министарство унутрашњих послова истиче да ће, без обзира на околности, доследно поступати у свим случајевима могућег прекорачења овлашћења, како би се очувало поверење грађана и обезбедило законито и професионално поступање свих припадника полиције.
Извор: Директно.рс





