Најновије

“СНС више нема снаге да направи огроман митинг”: Шта би се десило да на скупове против блокада позову Вучић и министри?

Ове недеље ће се поново одржати скупови грађана против блокада и протеста широм земље, како је најављено у чак сто градова. Ипак, иако из власти најављују све веће скупове, наши саговорници тврде да владајућа странка има све мање могућности да организује велике скупове.

У прорежимским медијима скупови грађана против блокаде који се одржавају у недељу већ се најављују, углавном видеом Центра за друштвену стабилност, који је и формални организатор ових скупова широм Србије.

Објављују се и слике скупова одржаних пре недељу дана на којима се налазе и функционери Српске напредне странке, док се наглашава да ће се у недљу грађани организовати у 100 градова у земљи.

Говорећи о бројности овог скупа саветница за медије председника Србије Сузана Васиљевић рекла је гостујући на телевизији Јуроњуз да би бројност скупа била много већа да је на скупове позвао сам председник Вучић, уместо да су се грађани сами организовали.

“Ови скупови нису били страначки, људи су се окупљали тако што су по местима позивали народ преко друштвених мрежа да изађу на протест против блокада. Да је председник Вучић позвао своје страначке колеге да то подрже, ја вам гарантујем изненадили бисте се бројем људи који би изашао. Замислите да су сви ти људи, ја, цео мој, тимови разних министара, тимови његових људи из странке, да су се придружили, колико би то људи било”, рекла је Васиљевић.

Директор полиције Драган Васиљевић је одмах након одржаних скупова изашао и са бројком од преко 70 хиљада грађана кој ису присуствовали скуповима против блокада и протеста.

Ипак, представници власти и даље најављују све веће и веће скупове.

Лутовац: Скупови су показали слабост режима

Политиколог Зоран Лутовац за Данас каже да у медијима и од стране владајуће странке ови скупови треба да представљају показатељ снажне подршке коју ужива власт.

“Кроз јавне изјаве функционера, па чак и директора полиције, наглашава се бројност окупљених, што се користи као аргумент да су грађани незадовољни блокадама и протестима грађана и студената и да подржавају Владу”, појашњава саговорник.

Међутим, додаје он, у стварности је сасвим другачије.

“Скупови против блокада уместо да покажу снагу режима, показали су његову слабост. Број окупљених је био далеко испод пројектованог броја, а окупљали су се углавном они који су били приморани, а не они који су били лично мотивисани”, истиче Лутовац.

Ипак, он наглашава да се захваљујући медијском монополу ови скупови ипак проглашавају успешним, као средство демонстрације политичке моћи.

Саговорник тврди да се име послало неколико порука.

“Режим настоји да покаже да има широку подршку народа, чиме се ствара слика о неокрњеном легитимитету и умањује се значај студентских и грађанских протеста”, тврди Лутовац, те додаје да се демонстрира снага организације приказивањем способности да се у кратком року окупи велики број људи на различитим локацијама, чиме режим показује контролу над ресурсима.

Са друге стране, каже нап саговорник, у медијској сфери, ови скупови служе да се покаже одговор на протесте и блокаде стварајући супротан наратив у јавности, да се уместо приче о незадовољству пажња пребаци на причу о подршци.

Коментаришући изјаву Сузане Васиљевић, Лутовац тврди да се она може тумачити као упозорење, па и претња да власт има приправну базу присталица која је много већа од демонстраната и да би могли да је “активирају”.

“Тиме се, на једној страни, покушава обесхрабрити даље организовање протеста, док се на другој страни врши подизање морала и хомогенизација сопствених чланова и присталица. Дакле, укратко – претходно окупљање против блокада није показало снагу, него слабост”, појашњава наш саговорник.

Он сматра да претходно окупљање није мобилисало присталице и чланове највеће владајуће странке нити је показало снагу организације, а није постигнут ни циљ да се демотивишу студенти и грађани који протестују

“То нису успели да прикрију ни филтери режимских медија, тако да се организовање нове рунде контрапротеста може сматрати поправним испитом за организацију и пропагандну машинерију режима”, закључуе Лутовац.

Младеновић: СНС-у важно да им активисти буду „у форми“

Истраживачки аналитичар Миљан Младеновић подсећа да ово није први пут да СНС прави контра-акције

“Најчешће су то били контра-скупови, али било је и контра-штрајкова, контра-блокада и разних других контрирања опозиционом делу јавности”, појашњава он.

Како истиче, до сада су такве акције најчешће служиле да обесмисле првобитне акције јер је поента увек била иста – можете ви да направите шта год или скупите колико год желите, ми ћемо увек направити боље или скупити више.

“У складу са тим, као и са скуповима у Јагодини и Сремској Митровици, и сада је идеја да се делу бирачког тела покаже да је њих и даље више. Ипак, за разлику од свих досадашњих контра-акција, овог пута мислим да је њима важна и компонента одржавања активиста “у форми”, јер њихово пуштање у пасивност представља дугорочни изазов”, тврди Младеновић.

Он наглашава да се показало да и уз сву упрегнуту логистику СНС више нема снаге да направи огроман митинг, па су, додаје, све чешће мање акције на више места које они организују.

“Мислим да СНС може да изведе још људи на таква окупљања, али то свакако није значајно већи број од оног који смо могли видети два пута претходне недеље”, закључује Младеновић.

Posted by Ratni izveštaji on Friday 29 August 2025

Извор: Данас

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА