Прелевић је агенцији Бета казао да је америчка интервенција у Венецуели супротна међународним конвенцијама и Повељи Уједињених нација и да "отвара несагледив простор другим земљама да ураде то исто".
"Ово што је урадила америчка администрација у Венецуели може да подстакне неке друге велике земље да нападну државе које имају економске ресурсе и у којима се не поштује владавина права", рекао је Прелевић.

Према његовим речима, све земље које имају добру геостратешку позицију или имају залихе ретких минерала и где постоји организовани криминал, могу да стрепе од војне интервенције великих сила.
"Вучића плаши страшна подударност с Мадуром. Србијом влада недемократски режим који није дозволио одржавање поштених избора још од 2012. године, а што је констатовано и од ОДИХР-а. Мадуро није признао пораз на последњим изборима у Венецуели и протерао је из земље опозиционог лидера који је освојио већину гласова. Вучићев режим користи нелегалне паравојне формације у сопственој заштити, налик Мадуровим 'колективосима'. Власт у Србији је дубоко огрезла о криминал и корупцију као и Мадуров режим у Венецуели. И на крају у Србији се налазе значајна налазишта литијума и борита", казао је Прелевић.
Додао је да се у Венецуели и Србији налазила фирма која је радила на лажирању председничких избора у САД, када је Доналд Трамп изгубио од Џоа Бајдена.
"Власт у Србији показује прилично велику дозу страха због веома сличних коинциденција с властима у Венецуели. Вучић такође зна какав је фијаско доживео у мају прошле године на Републиканској конвенцији у Мајамију, када је фалсификовањем имена и презимена покушао да дискредитује тај скуп и увуче у коруптивну сферу и Републиканску странку и председника Трампа. Исто је покушао и са зградом Генералштаба у Београду. Због таквог понашања председника Вучића, САД су Србији увеле највеће царинске стопе у Европи, а НИС и 'Линглонг' се налазе под санкцијама", нагласио је Прелевић.
Posted by Дневне Новине Правда on Monday 5 January 2026
"Погубне владавине радикала и социјалиста"
Према његовим речима, новом стратегијом САД према Западном Балкану стекли су се услови да се и "кључним играчима" режима у Београду уведу санкције, као што је то пре две године већ учињено према бившем директору БИА Александру Вулину.
"Занимљиво је да је нову Стратегију САД разумео Милорад Додик из Босне, а није разумео Вучић. Вучић се није бавио позицијом Србије у новонасталој ситуацији на светској сцени, већ је смишљао вицкасте фазоне за 'Ћациленд'", навео је.
Коментаришући сазивање Савета за националну безбедност због догађаја у Венецуели, Прелевић је казао да не зна коју би одлуку тим поводом власт у Србији могла да донесе.
"Они (власт у Београду) ће покушати да поново подмите поједине светске политичаре, јер други систем немају. До сада ништа друго нису радили везано за међународну политику већ су покушавали да неког подмите", нагласио је адвокат.
Прелевић је казао да су у протеклих 35 година радикали и социјалисти два пута били на власти у Србији и да су се њихове владавине погубно завршиле по народ и државу.
"Бојим се да ће и сада владавина радикала и социјалиста да се заврши некаквим спољним акцијама као што је било у Венецуели. То би за Србију било екстремно трагично. Вучић сада покушава да види шта је излаз за њега. Он о Србији неће бринути, али веома је забринут како да сачува себе и свој новац. Сигуран сам да ће половина Вучићевих сарадника тражити од њега да побегну тамо где су им паре. Постоји и друга могућност која није баш реална, да Вучић окрене лист и ослободи медије и организује поштене изборе", закључио је Прелевић.
Posted by Дневне Новине Правда on Monday 5 January 2026
Извор: Н1





