Najnovije

Pijete antibiotike? Onda ovo morate da znate!

Svaki put kad ste na terapiji antibioticima važno je da pijete jogurt ili uzimate suplemente kojima ćete nadomestiti manjak zdravih bakterija u sistemu za varenje.
Foto: malade-mais-heureux.com

Foto: malade-mais-heureux.com

Ma koliko da su nam korisnini, jer uništavaju opasne, odnosno patogene mikroorganizme, antibiotici ubijaju i bakterije koje su našem telu potrebne. Na taj način, ovi lekovi narušavaju ravnotežu crevne mikroflore, a samim tim i naše zdravlje. Stručnjaci ukazuju na to da treba imati na umu da uzimanje antibiotika često kao nuspojave prate različite stomačne tegobe, kao što su bolovi u stomaku, zatvor ili proliv, a ponekad i mučnina i povraćanje, što se može izbeći uzimanjem proizvoda s dobrim bakterijama (probiotici). Dobre bakterije mlečne kiseline pozitivno utiču na imunitet, probavu i opšte zdravlje osobe, a kontrolišu i broj štetnih bakterija i tako čuvaju zdravlje pacijenta. Interes za probioticima propraćen je brojnim ispitivanjima koja su pokazala njihov pozitivan efekat na zdravlje, a sve se više govori o njihovom pozitivnom delovanju na organizam tokom terapije antibioticima, jer su korisni za uspostavljanje narušene ravnoteže crevne mikroflore.
Pročitajte još:DOMAĆE BOMBONE PROTIV KAŠLJA ZA DECU: Napravite ih sami, recept je lagan i siguran!(VIDEO) CEO SVET PRIČA O OVOME: Predstavljamo vam recept za ulje od kanabisa koje leči rak!
Da bi bili delotvorniji, korisno ih je uzeti jednom dnevno, s razmakom od najmanje tri sata i to posle antibiotika. Dva su sastojka koja uz probiotik posebno pomažu narušenoj ravnoteži crevne flore, a to su cink i apigenin – cink dokazano smanjuje težinu i trajanje dijareje i dodatno jača imunitet, a oporavak poslije dijareje čini bržim za čak 15 odsto. Takođe, cink poboljšava apsorpciju vode i elektrolita i na taj način sprečava mogućnost dehidracije, a istovremeno pomaže pri regeneraciji epitela creva i obnavljanje njegove funkcije. Studije su pokazale da uzimanje kombinacije cinka i probiotika smanjuje rizik od bolesti probavnog sistema, smanjuje upalu i vraća ravnotežu u probavni sistem. Sve se više istražuje i apigenin, posebna vrsta flavonoida koja ima povoljno delovanje na ćelije probavnog sistema, jer deluje protivupalno i spazmolitski, čime pomaže kod probavnih tegoba poput nadutosti i grčeva u crevima, što može da bude korisno kod sindroma iritirajućih creva i različitih upalnih crevnih bolesti. Izvor: Tanjug, haber.ba

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA