BEOGRAD - Rezultat nedavne posete premijera Srbije Aleksandra Vučića Pekingu i razgovori sa predsednikom kineske vlade Lijem Kećijangom je dogovor da Kećijang dođe u zvaničnu posetu Srbiji, što će biti prva poseta kineskog premijera posle gotovo trideset godina, rekao je ambasador Kine u Srbiji Li Mančang.
Li je za "Politiku" podsetio i da će, tokom boravka premijera Kine u Srbiji biti održan samit 16 premijera država centralne i jugoistočne Evrope. Ambasador Kine rekao je i da su dvojica premijera razgovarala o unapređenju saradnje u mnogim oblastima, jer za to ima prostora - političkoj, ekonomskoj, kulturnoj - i dogovorila se da će vlade dve zemlje ohrabriti kompanije da ulažu u Srbiju, odnosno Kinu. Na pitanje koji je interes Kine kad je reč o najavljenoj izgradnji brze pruge Beograd-Budimpešta, odgovorio je da su tri premijera Kine, Mađarske i Srbije, u Bukureštu prošle godine rekli da imaju nameru da modernizuju postojeće pruge Beograd-Budimpešta, jer je sada prosečna brzina vozova oko 50 kilometara, a namera je da vozovi idu oko 160 kilometara na čas. On je podsetio da je izgradnju brže pruge pokrenuo premijer Vučić, kao i da su trenutno kineske pruge najbrže i najduže na svetu i dodao da se tehnički takve pruge veoma brzo mogu napraviti, ako za to postoji potreba i dogovor ko će i kako u njihovoj izgradnji učestvovati. Kad je reč o saradnji Srbije i Kine sada i u vreme prethodnih vlada, Li je ocenio da između naše dve zemlje postoji tradicionalno prijateljstvo, ali da posle promena 2000. godine u jednom periodu u Srbiji situacija nije bila tako stabilna, a ni odnosi tako dinamični kao sada. "Vlade u Srbiji su se stalno menjale, bila je to jedna objektivna situacija. Mi želimo da održavamo prijateljske odnose sa Srbijom. Uostalom, Srbija je prva zemlja s kojom je Kina uspostavila odnose strateškog partnerstva", rekao je Li.
Pročitajte još:PALMA: Albanci su mogli da nas sve dignu u vazduh!Šešelj teško bolestan – dijagnostikovan rak jetre!
Upitan da li Beograd može i dalje da računa na Kinu po pitanju stava o Kosovu, Li je odgovorio: "Naš stav po pitanju Kosova je jasan, mi do danas nismo priznali Kosovo. O odnosu s Prištinom vi se dogovarate, a mi ćemo poštovati taj dogovor i nemamo nameru da menjamo taj stav. Za nas je rezolucija SB1244 osnov za rešavanje pitanja Kosova". Li je na komentar da u Vašingtonu i Briselu postoji bojazan da će Kina zbog prodora na istok evropskog kontinenta "prepoloviti Evropu", rekao da je takav strah neosnovan. "To je jedna vrsta propagande. Kina ide svojim putem razvoja, naš sistem mi zvanično zovemo 'socijalizam s kineskom bojom' i on je jedinstven i veoma uspešan u svetu u kome dominira kapitalizam". "Ako je Kina uspešna, to odgovara nama, ali i celom svetu jer mi na taj način rešavamo problem siromaštva skoro 400 miliona Kineza. Od 1978. godine, počeli smo da idemo putem otvaranja prema svetu i posle 30 i nešto godina naša ekonomija je trenutno druga u svetu", zaključio je Li za "Politiku". Izvor: Tanjug