Najnovije

Devenport, Tasovac i Burkhart o medijima u Srbiji

ARANĐELOVAC - Usvajanjem seta medijskih zakona Srbija je načinila korak napred u pravcu uvođenja brojnih evropskih standarda i normi u srpski pravni okvir, a posebno u polju elektronskih medija, što je važno za otvaranje poglavlja 23. i 10. - poručio je danas šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport.
Devenport (Foto: JuTjub)

Devenport (Foto: JuTjub)

Devenport je na skupu „Savetovanje o primeni medisjkih zakona“ u Aranđelovcu rekao i da nije bitno samo doneti dobre zakone, već je veoma važno i primeniti ih. „Pred vladom, regulatornim telima i medijskom zajednicom je da u narednom periodu primene odredbe donetih zakona“, istakao je Devenport. Podsetio je da će od juna 2015. godine biti promenjena vlasnička struktura u medijima čiji osnivač vlada ili lokalna samouprava, te da će taj proces „iz temelja izmeniti medijsku sliku u Srbiji“. Građani, kako kaže, imaju pravo na objektivnu, nepristrasnu i istinitu informaciju i podvlači da je to suština javnog informisanja. Kako ističe, novi Zakon o javnom informisanju predviđa finasiranje medijskog sadržaja od javnog interesa iz javnih fondova, ali i uspostavljanje pravila jednakih za sve za konkurisanje za javne fondove. „Do sada je dominantna praksa u Srbiji bila da se iz javnih fondava najviše finansiraju javna preduzeća koja se bave informisanjem. To je bila skupa i često politički obojena praksa.Sada je pred državnim organima mogućnost da mnogo šire, kroz projekte finansiraju raznovrsne programe koji će stvarno zadovoljiti interese građana, bez obzira na njihovu političku opredeljenost“, kazao je Devenport. Poručio je i da će EU biti spremna da pomogne razvoj medijske scene u Srbiji, ali je na našoj državi, podvukao je, da tu scenu i stvori. Ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac rekao je da proces donošenja seta medijskih zakona bio dug i mukotrpan i podsetio da Srbiji osim izaska države iz medija u 2015. godini predstoji i digitalizacija medija, ali izrada nove medijske strategije. „U poslednjih 15 nedelja predstavnici ministarstva učestvovali su na 17 skupova na kojima se razgovaralo o primeni ovih zakona“, ukazao je Tasovac i dodao da su obavljeni i razgovori sa čelnicima RTS i RTV, podsetivši da će se ovi javni servisi od 2016. finansirati kroz taksu. „Imajući u vidu da Zakon o javnom informisanju i medijima propisuje promenu dosadašnjeg statusa Tanjuga, Panorame i Radija Jugoslavije, u toku su razgovori sa čelnim ljudima ovih medijskih kuća o modalitetima funkcionisanja ovih glasila od 1. jula naredne godine“, kazao je Tasovac i dodao da Srbija ima 1.336 javnih glasila, te da bi nam na tom broju, smatra, pozavidele mnoge bogatije zemlje.
Pročitajte još:(NE)OZBILJNO: Milanović zbog Šešelja neće u Beograd!?
Šef Misije OEBS u Srbiji Peter Burkhard rekao je da je ovo ključni trenutak za dalji razvoj medija u Srbiji. Kaže i da je neophodno očuvati medijski pluralizam i lokalne medije, te da će u tome biti potrebna pomoć lokalnim vlastima. „Nadam se da će primena ovih zakona građanima biti omogućeno kvalitetno informisanje o svim temam važnim za njihov život“, poručio je Burkhard. Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA