Dolazak predsednice Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović na inauguraciju Aleksandra Vučića pozdravljen je i u srpskoj i u hrvatskoj javnosti, a protumačen je i kao početak boljih odnosa dve države. Iako smo tada i od Kitarovićeve i od Vučića mogli da čujemo da će problemi koje još iz devedesetih vuku Beograd i Zagreb početi da se rešavaju, kao i da ćemo uskoro osetiti napredak, pomaka nema. I ne samo to. Pojavljuju se novi problemi, a stari ne rešavaju.
Prvo je Hrvatska 22 puta povećala takse za fitosanitarne inspekcije i kontrole voća i povrća koje se uvozi iz Srbije (pa ukinula), a zatim je pripremila i zakon o porezu na nekretnine, a koji praktično predviđa tri puta skuplje poreze za proterane Srbe koji su morali da napuste svoje domove.
Prvo smo čuli od hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da vlasti u Hrvatskoj do daljeg nemaju nameru da skinu ploču sa ustaškim pozdravom "Za dom spremni" u Jasenovcu, a onda i da će biti uklonjena, ali još se ne zna kada. Poslednji incident dolazi sa skupa kojem su prisustvovale i porodice nestalih, a na kojem je pomoćnik ministra hrvatskih branitelja Stjepan Sučić optužio Beograd da je kriv za sve zlo u regionu.
Pusić: Nemojte da vam se dogodi što i Hrvatskoj
Ovi događaji na liniji Zagreb - Beograd svakako ne obećavaju, a sagovornici "Blica" i sa jedne i sa druge strane sumnjaju da bi napredak u odnosima dve zemlje realan, i pored toga što će Aleksandar Vučić na jesen ići u Zagreb, što će biti prva zvanična poseta predsednika Srbije Hrvatskoj posle više od sedam godina.
Zoran Pusić, član Igmanske inicijative iz Hrvatske, smatra da ako postoji politička volja dve strane, problemi će biti brzo rešeni, ali navodi da mu se čini da to ovde nije slučaj.
- Sramota je za Srbiju i Hrvatsku da 22 godine od kraja rata nisu rešile pitanje nestalih. To je, čini se, zadnja rupa na svirali. Problem sa pločom u Jasenovcu može se rešiti za jedan dan, da ima volje. Zamislite da se u Nemačkoj postavi ploča sa fašističkim simbolom. Popustljivost prema toj vrsti fašističke ideologije je ugrožavanje demokratskih temelja svake države, a samim tim i Hrvatske, pogotovo što se radi o članici EU. Da ne govorimo o izjavi hrvatskog zvaničnika o Beogradu. Na tako nešto ne sme ni da pomisli, a kamoli da izgovori - kaže Pusić.
On podseća da kada je Hrvatska bila na putu EU postojali su uslovi koje je morala da ispuni, što je uticalo na odluke i ponašanja državnih zvaničnika.
- Sada više nema uslova, zbog čega se sve ovo i dešava. Sada pozitivne inicijative dolaze iz Srbije, jer mora da zadovolji uslove EU. Kada taj pritisak popusti, pozitivni trendovi i inicijative koje postoje će splasnuti, kao što se to desilo kod nas. Nadam se da ćete naučiti nešto na primeru Hrvatske - navodi Pusić.
Popov: Ceo region je tinjajući plamen ili plamen...
Odavno je poznato da su ključni problemi Srbije i Hrvatske pitanje nestalih, granice na Dunavu, povratak kulturnog blaga, sukcesija, zaštita manjina i terorizam i migracije, što je pre duže od godinu dana navedeno u Deklaraciji o unapređenju odnosa i rešavanju otvorenih pitanja, što su potpisali upravo Vučić i Kitarovićeva. Ipak, ništa od toga nije rešeno.
Komisija za pitanje nestalih poslednji put sastala se u septembru 2015. u Beogradu, a hrvatska strana, kako je predviđeno, od tada nije zakazala sastanak, mada je bio dogovor da se njeni članovi sreću na šest meseci. Ne pamti se ni kada je poslednji put imala sednicu mešovita komisija za pitanje granice, koja je formirana još pre 16 godina i kako sada stvari stoje ovaj problem verovatno će biti rešen na međunarodnoj arbitraži, zbog potpuno suprotnih stavova. Pomaci su jedino napravljeni kada je reč o zaštiti manjina i sukcesiji, ali ni na ove probleme nije stavljena tačka.
- Trend koji je sad u toku ne ide u prilog priči o unapređenju odnosa. Imali smo niz susreta lidera država, koji su se zaklinjali da će unaprediti saradnju, ali kad treba nešto konkretno uraditi, ne pomeramo se s mesta. Činjenica je da političke volje nema. Ceo region je tinjajući plamen ili plamen, kada je njegovim liderima potrebno skretanje pažnje sa gorućih pitanja na unutrašnjem planu - smatra Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam.
Najviši državni zvaničnici Srbije nisu žustro reagovali na ponašanje hrvatskih zvaničnika, niti na odluku o Plenkovića da ne skine ustašku tablu u Jasenovcu. Srdačno su ispratili Gordana Markotića, odlazećeg ambasadora Hrvatske u Beogradu, a sa optimizmom je najavljen i Vučićev odlazak u zvaničnu posetu Zagrebu. Prema najavama, predsednik Srbije kod hrvatske koleginice ide na jesen. Pogledajte OVDE šta je Putin poručio Hrvatima. Izvor: Blic