„Kalašnjikov“ je najčuveniji automat na svetu. Zbog pouzdanosti i jednostavne konstrukcije proglašen je za najbolje streljačko oružje 20. veka. „Kalašnjikov“ je prikazan na grbovima nekoliko zemalja, ali se sam naziv brenda asocira isključivo sa Rusijom. Proizvođač legendarnog automata, koncern „Kalašnjikov“, danas se ne bavi isključivo proizvodnjom streljačkog oružja. Postepeno on prerasta u svetskog proizvođača složenih i visokotehnoloških uređaja vojne i vojno-civilne namene.
Pre samo 4 godine koncern je bio na ivici opstanka. Bila mu je potrebna ozbiljna finansijska sanacija i tehnička modernizacija. U tu svrhu je rukovodstvo državne korporacije „Rosteh“, čiji je „Kalašnjikov“ deo, odlučilo da angažuje privatne investitore Iskandera Mahmudova, Andreja Bokareva i Alekseja Krivoručka. NJih trojica su kupili 49% akcija koncerna, a Rosteh je zadržao 51%. Od 2015. godine najveći privatni akcionar ovog holdinga za proizvodnju oružja je Aleksej Krivoručko, koji poseduje 24,5% akcija. On već preko dve godine rukovodi koncernom „Kalašnjikov“ kao njegov generalni direktor. Danas je koncern jedan od uspešnih primera realizacije privatno-državnog partnerstva. „Kalašnjikov“ je 2015. godine zaradio 2,1 milijardi rubalja čistog dobitka (a ukupni prihod je iznosio 8,2 milijarde rubalja), dok je prethodne, 2014. godine imao gubitak od 340 miliona rubalja. Tako izvanredan rezultat je omogućen ubrzanim programom modernizacije i razvoja proizvodnog sistema. Samo za protekle 2,5 godine je u razvoj preduzeća uloženo oko 10 milijardi rubalja. Po rečima generalnog direktora koncerna Alekseja Krivoručka, zahvaljujući preduzetim merama kompanija očekuje da će na kraju 2016. godine udvostručiti obim proizvodnje (i da će on tada iznositi 18 milijardi rubalja).
Bespilotne letelice i roboti
Početkom 2015. godine „Kalašnjikov“ je kupio akcije proizvođača bespilotnih letelica ZALA AERO. Danas kompanija konstruiše i proizvodi bespilotne letelice, kao i mobilne i kopnene komandne stanice. NJen osnovni proizvod su osmatrački bespilotni avioni, helikopteri i aerostati. Namena bespilotnih letelica je čuvanje državne granice, osmatranje i monitoring. Odluka proizvođača legendarnog automata da se pozabavi proizvodnjom bespilotnih letelica na prvi pogled deluje neočekivano, ali je zapravo vrlo logična i dobro osmišljena. Svetsko tržište bespilotnih letelica raste velikom brzinom. Prema istraživanju pod naslovom „Tržište bespilotnih letelica 2014-2020“, koje je sprovela kompanija Markets&Markets, obim tržišta bespilotnih letelica u svetu je 2014. godine iznosio nešto više od 6,7 milijardi dolara, a do 2020. godine će premašiti 10 milijardi dolara. Koncern se ne ograničava konstruisanjem bespilotnih letelica, nego se ozbiljno bavi i bespilotnim sistemima u celini. Roboti već postaju svakodnevica u oružanim snagama. Oni preuzimaju najopasniji i „najprljaviji“ posao, i tako formiraju armiju potpuno novog tipa. Zbog toga na poslednjim izložbama koncern regularno pokazuje borbeni modul na daljinsko upravljanje, a u jesen 2016. godine prvi put je predstavio kopneni robotizovani sistem „Soratnik“. Ovaj sistem može da osmatra, patrolira i čuva objekte ili teritoriju, da je deminira, uklanja prepreke i pruža artiljerijsku podršku jedinicama u akciji. Pored toga, sistem može da funkcioniše u sprezi sa drugim automatizovanim borbenim jedinicama uključujući i bespilotne letelice. Danas „Kalašnjikov“ osvaja nove sfere proizvodnje, uključujući i brodogradnju. Već sada kompanija-ćerka ovog koncerna serijski proizvodi čitavu liniju čamaca vojno-civilne namene. U pitanju su transportno-desantni čamac BK-16, desantno-jurišni čamac BK-10 i čamac za artiljerijsku podršku BK-9. Sva ova plovila su 2015. godine uspešno testirana i već su u arsenalu ruske armije. Čamci su predviđeni za sprovođenje patrolnih, diverzantskih i antidiverzantskih operacija u obalskoj zoni, za prevoz ljudstva i desantno-jurišnih grupa, za pružanje artiljerijske podrške i za desantiranje na nepripremljenu obalu. Kako očekuju konstruktori čamaca, njihovi proizvodi će na tržištu imati isti uspeh kao i čuveni automat, jer su po tradiciji proizvodi firme „Kalašnjikov“ pre svega pouzdani, tehnički savršeni i efikasni u eksploataciji.
Stari automat u novom izdanju
Koncern postepeno proširuje svoju specijalizaciju, ali ne zaboravlja streljačko oružje. Kompanija ima ambiciozne planove, u koje spada stvaranje novih vrsta streljačkog oružja i učvršćivanje pozicija na novim tržištima. Sada koncern radi na nekoliko desetina projekata – od nove snajperske puške i automata do pištolja. Koncern je 2016. godine prvi put posle više godina predstavio široj javnosti čitavu liniju perspektivnih koncepcija i konstruktorskih inicijativa u oblasti streljačkog oružja. Konkretno, radi se o probnim primercima najnovijih snajperskih pušaka SVK i VSV-338, o modernizovanom ručnom mitraljezu RPK-16, prototipu novog pištolja „Lebedev“ sa metkom kalibra 9h19 mm, kao i o probnom primerku malogabaritnog automata kalibra 5,45 mm koji je zamišljen kao manevarsko oružje specijalnih jedinica za blisku borbu. Predstavljena je i nova generacija automata „Kalašnjikov“ – AK-12 (5,45mm) i AK-15 (7,62mm) koji se sada testiraju u vojnim jedinicama, kao i modernizovana varijanta „stote serije“ automata „Kalašnjikov“, dobro poznate u celom svetu. Ima i dosta novih civilnih proizvoda. „Kalašnjikov“ je 2016. godine počeo da prodaje novo oružje sa glatkom i spiralno ižljebljenom cevi, kao i oružje koje koristi školsku municiju. Među novitetima su višenamenska puška glatke cevi sa sistemom automatskog repetiranja kalibra 12 „Sajga 12K“ (kompakt). To je skraćena verzija popularne automatske puške glatke cevi „Saйga 12“. U prodaju su takođe puštena dva modernizovana karabina sa ižljebljenom cevi „Sajga MK“ (kalibra 5,45h39 mm) i njegova skraćena verzija. „Sajga MK“ je modernizovana verzija popularnog lovačkog karabina „Sajga“. I pored toga što je „Kalašnjikov“ od 2014. godine na udaru antiruskih sankcija i što je izgubio američko i evropsko tržište, gde su civilni proizvodi ove kompanije bili veoma popularni, koncern je zadržao raniji obim proizvodnje. Portfolio narudžbina za izvoz proizvoda iževskih oružara je za dve godine porastao i danas iznosi preko 200 miliona dolara. Tu spada streljačko oružje i visokoprecizna municija, kao i sportsko i lovačko oružje. Sve je to postalo moguće zahvaljujući aktivnom marketingu, pametnoj politici izvoza koju sprovodi koncern, kao i činjenici da kupci oružja u celom svetu cene jednostavnost, pouzdanost i dobra tehnološka rešenja, tj. sve ono što upravo podrazumeva brend „Kalašnjikov“. Izvor:
rbth.com