Vladimir Špegar, direktor Direkcije za poljoprivredu grada Šapca, objašnjava da je reč o pilot projektu kojim je omogućeno poljoprivrednim proizvođačima da prerade svoje sirovine, kao i da se udružuju i zajednički izlaze na tržište. Voće je u pakovanjima koja nose ime „Za druga“, što simbolizuje udruživanje i zadrugarstvo. U projektu mogu da učestvuju svi zainteresovani poljoprivrednici koji se bave voćarstvom ili povrtarstvom. Sušare su mobilne, tako da se mogu prebacivati iz sela u selo, kaže Špegar.
Prema rečima Dušana Kostadinovića, zamenika gradonačelnika Šapca, projekat "Ruralni razvoj nakon poplava", koji je Grad Šabac pokrenuo sa partnerima iz Inicijative za razvoj i saradnju (IDC), primer je da se u poljoporivredi može dodatno zaraditi preradom proizvoda pre plasmana na tržište.
- Voće i povrće, u ovom slučaju sušeno voće, dostiže znatno veću vrednost nego kada se prodaje u svežem stanju. Budućnost nije u prodaji sirovina, što je uglavnom bila dosadašnja praksa, već u plasmanu poljoprivrednih poluproizvoda i gotovih proizvoda. Mi nismo čekali da nam neko nešto donese sa strane, već smo nakon poplava izvukli pouke, pisali projekte i u saradnji sa inostranim partnerima, pomogli našim poljoprivrednicima da zarade više i žive bolje od svog rada, navodi Kostadinović.
Igor Kojičić, predstavnik IDC-a, ističe da je Grad Šabac uočio smisao socijalnog preduzetništva i udruživanja, i dodaje da se projekat odnosi na mala i srednja gazdinstva koja su besplatno dobila na korišćenje opremu-mobilne sušare. Izvor: Pravda